W dzisiejszym programie: Bal Purimowy!

Idź na całość i przyjdź na tegoroczny Bal Purimowy!

 
???? To nie kolejny dzień jak co dzień, dzień po dniu, a świetna okazja, żeby przenieść się do lat 80. i 90. Zanurz się w labiryncie ludzkich spraw, zakręć kołem fortuny i zatańcz lambadę.
????Na parkiecie może czekać na Ciebie randka w ciemno albo disco relax. Za rogiem może czyhać Rumburak, depeszowiec albo matka, żona czy kochanka. A może uda Ci się zostać jednym z dziesięciu i wygrać zestaw do nauki języków Sita lub weekend marzeń w Ciechocinku? Życie jest nowelą.

W PROGRAMIE:
????“Der salon-flirt”, czyli jidyszowy flirt towarzyski (w tłumaczeniu, bez obaw!)
???? Koreczki i inne przekąski
???? Konkurs na najciekawsze przebranie
???? “Ejner fun cen”, czyli nasza jidyszowa wersja popularnego teleturnieju “1 z 10”. W roli prowadzącego niezastąpiony Rafał Dajbor
????️ ???? Muzykę zapewni JFK Pirks – DJ, producent, promotor. Odnajduje się w różnych zakątkach muzyki około elektronicznej. Nowej, starej, wesołej, smutnej, i tej z głębokiego podziemia, i tej
niekoniecznie. Ale zawsze z groovem. Związany z Radiem Kapitał od początku jego istnienia i współodpowiedzialny za wiele mniejszych lub większych imprez i projektów, m.in.: EuroPol, Picnique Phantasia, XYZ, Dłoń, Brzeg, Wyspa, domuRave. Grał m.in. w warszawskich miejscówkach Jasna 1 i Pogłos, poznańskim Schronie, wrocławskiej Wyspa Tamka, oraz białostockich FOMO klub i KLUB METRO.
Jego miksy z klasycznego Chicago house’u z lat 80-tych mają po 1-2 mln wyświetleń na YT i były udostępniane przez Electronic Beats oraz grane w radiach Digitally Imported i QuerfunkKarlsruhe.

21 marca 2024, 19:00-00:00
Centrum Kultury Jidysz, Andersa 15
Wstęp: 30zł [20zł dla członków UTW, ŻUO i uczestników lektoratów w CKJ]
Obowiązuje strój z epoki: tapir, poduszki w ramionach, spodnie MC Hammera i tym podobne.
Do zobaczenia!

Warsztaty czytania rękopisów

Intensywne weekendowe warsztaty czytania rękopisów.

Warsztaty rozpoczynają się w semestrze letnim. Pierwsze zajęcia 27 lutego 2010.

Umiejętność radzenia sobie ze źródłami zapisanymi w jidysz jest niezbędna dla pracy historyków, historyków literatury, teatru, socjologów i wielu innych badaczy. Przyda się także każdemu, kto chce odczytać dokumenty rodzinne. Często te niezwykle cenne źródła pozostają niewykorzystane. Na warsztatach uczestnicy i uczestniczki będą uczyć się, jak radzić sobie z manuskryptami, jakie problemy mogą pojawić się przy tego typu pracy, jak sobie z nimi radzić. Warsztaty będą miały formułę intensywnych zajęć w wymiarze czterech godzin akademickich. Weekendowa formuła zachęci – mamy nadzieję –do uczestnictwa osoby spoza Warszawy. Serdecznie zapraszamy!

Prowadzenie: mgr Agata Kondrat.
Liczba uczestników: 10–15 osób
Termin zgłoszeń: 14 lutego
Pierwsze warsztaty: 27 lutego Pobierz formularz zgłoszenia
Projekt realizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

spotkanie z Bellą Szwarcman Czarnotą pt. Kadia Molodowska o Dzikiej i innych ulicach.

W środę 2 marca o godz. 18.00 w CKJ odbędzie się spotkanie z Bellą Szwarcman Czarnotą pt. “Kadia Molodowska o Dzikiej i innych ulicach”. Serdecznie zapraszamy.

Kadia Mołodowska (1894–1975) – poetka, wychowawczyni, redaktorka czasopism: „Swiwe” i „Hejm”, nazywana pierwszą damą literatury jidysz. Pracowała jako nauczycielka, między innymi w domu dziecka, aktywnie działała w Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich. W 1935 r. wyemigrowała do Nowego Jorku. Wydała wiele zbiorów poezji (w tym tomik „Ulica Dzika”), powieść i autobiografię

Spotkanie odbywa się w ramach serii Sprawy literackie Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom, poprowadzi je:

Bella Szwarcman-Czarnota, publicystka, filozofka, tłumaczka, zapozna Państwa z fascynującą biografią i poezją Kadii Mołodowskiej, która przez kilkanaście lat (do 1935 roku) była związana z Warszawą. Pracowała w szkołach żydowskich, uczestniczyła w życiu społecznym i literackim stolicy. Podczas spotkania posłuchamy o sposobie pisania Kadii Mołodowskiej o mieście, o dzielnicy Muranów – poetka opisywała je nie ulegając pokusie tworzenia „ślicznych obrazków”. Mówiła o trudnych stronach życia dzieci, kobiet, ludzi wykluczonych.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

spotkanie z cyklu: Działaczki kultury jidysz na Muranowie

Spotkanie z cyklu: Działaczki kultury jidysz na Muranowie – projekcja przedwojennego filmu Dziewczęta z Nowolipek

Centrum Kultury Jidysz, zaprasza na spotkanie z cyklu:

Działaczki kultury jidysz na Muranowie

podczas którego będą mieli Państwo niepowtarzalną szansę zobaczenia przedwojennego filmu

Dziewczęta z Nowolipek
(1937, reż. Józef Lejtes)

We słowie wstępnym do filmu Małgorzata Büthner-Zawadzka,zajmująca sie prozą kobiecą związaną z Warszawą, opowie o Poli Gojawiczyńskiej, autorce napisanej w 1935 roku powieści Dziewczęta z Nowolipek, na podstawie której nakręcony został film. Podczas spotkania posłuchamy o doświadczeniach młodych kobiet z ubogiej dzielnicy w początkach XX wieku oraz o atmosferze ówczesnego Muranowa.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji o tym, jak film Lejtesa ukazuje postaci kobiet.

Spotkanie odbywa się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego

Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Wirtualny spacer po getcie warszawskim z Jackiem Leociakiem

Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom zaprasza na Wirtualny spacer po getcie warszawskim z Jackiem Leociakiem.

Miejsce: Siedziba CKJ ul. Andersa 15 (dojazd 18, 35, 111, 180 lub metrem: stacja Metro-Ratusz)
Prowadzenie: Jacek Leociak

 

Pierre Nora pisał, że miejsca pamięci (lieux de memoire) odsłaniają się w zderzeniu między historią i pamięcią. Pamięć poszukuje jakichś form reprezentacji, śladów, reliktów. Historia zdaje się pędzić niepowstrzymanie do przodu i od nas zależy, co z tego strumienia wydarzeń da się ocalić. Dzięki ciągłej pracy pamięci i historii – zapadania w niepamięć i wyłaniania z mroku niepamięci – może pojawić się przed nami lieux de memoire – w którym manifestuje się zerwanie ciągłości, a zarazem kult ciągłości. Marzenie o pełni i kontemplacja braku, niedopełnienia, pustki.
Wirtualny spacer po getcie warszawskim jest propozycją innego SPOJRZENIA na miejsca dobrze znane współczesnym warszawiakom; jest propozycją ARCHEOLOGII miejskiej nowego typu, archeologii hermeneutycznej czasu i przestrzeni, która poszukuje sensu, podejmuje trud i ryzyko rozumienia; jest propozycją WĘDRÓWKI śladami ludzi, których los splótł się z konkretnymi miejscami: ulicą, zaułkiem, kamienicą, podwórkiem, załomem muru.
Szlak tej wędrówki sięga nie tylko czasu przeszłego i miejsc już nieistniejących, lecz także prowadzi do teraźniejszości, do aktualnej, istniejącej tu i teraz przestrzeni współczesnej Warszawy. Zapraszam na spacer po ulicy Leszno (bo od czegoś trzeba zacząć…).

spotkanie z Natalią Saratą

Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom zaprasza na spotkanie z
Natalią Saratą:
„A zaczęło się od Krakowskiego Szlaku Kobiet…”
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Czerwonogóra
Środa, 30 marca 2011 roku, godz. 18.00 w siedzibie CKJ, ul. Andersa 15
(dojazd 18, 35, 111, 180 lub metrem: stacja Metro-Ratusz)
W 2008 roku w Krakowie Fundacja Przestrzeń Kobiet we współpracy z Żydowskim Stowarzyszeniem Czulent rozpoczęła pracę nad projektem Polki, Żydówki – krakowskie emancypantki. Historia i współczesność dla równości i różnorodności. Nowatorski program, który zakładał odzyskanie pamięci o wybitnych Krakowiankach zakończył się wydaniem unikalnej „Przewodniczki po Krakowie emancypantek” – pierwszego alternatywnego przewodnika śladami kobiet w Polsce.
Kontynuacja projektu pod tytułem Krakowski Szlak Kobiet i drugi tom przewodniczki rozsławiły małopolską Fundację i zostały uhonorowane nagrodą Gazety Wyborczej Krakowskie Odloty w kategorii „Wydarzenie 2010 roku.” Dzisiaj w kolejnych miastach realizowane są trasy śladami kobiet i inicjatywy skierowane na spisywane na nowo dziejów kobiet. Do księgarń trafiła właśnie książka Sylwii Chutnik “Warszawa Kobiet”.
Jak to było przecierać szlaki? Dlaczego to właśnie w Krakowie, mieście uznawanym za bardzo tradycyjne rozpoczął się trend podejmowany stopniowo przez kolejne ośrodki? Co takiego jest w historii kobiet, by poświęcać jej kolejne tomy przewodniczek?
O herstorycznej perspektywie opowie Natalia Sarata, socjolożka, współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet i koordynatorka programu Krakowski Szlak Kobiet, trenerka antydyskryminacyjna i genderowa, od 2002 r. związana z ruchem kobiecym.

Spacer śladami muranowskich kobiet

W ramach projektu „Nauczycielki, wychowawczynie, działaczki… Dawne i współczesne mieszkanki Muranowa i okolic”  prowadzonego przez Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom, odbędzie się spacer z Sylwią Chutnik śladami muranowskich kobiet.

Szczegółowe informacje i  potwierdzanie obecności  pod nr tel. tel. 22 620 47 33, 409 91 00 i adresem e-mail: jidysz@shalom.org.pl. Zapraszamy!

Spotkanie z Joanną Lisek

Zapraszamy na spotkanie z Joanną Lisek z cyklu:
Działaczki kultury jidysz na Muranowie
pt. „Pua Rakowska – żydowska rewolucjonistka, nauczycielka, feministka

Pua Rakowska
– (1865–1955) – przywódczyni żydowskiego ruchu feministycznego w Polsce, działaczka syjonistyczna, wybitny pedagog, pisarka, tłumaczka. Urodzona w rodzinie rabinicznej, zdobyła wszechstronne wykształcenie. Odegrała kluczową rolę w walce o zmianę położenia kobiet w zakresie edukacji i polityki. Od 1891 r. prowadziła pierwszą w Warszawie szkołę hebrajską dla dziewcząt Jehudyja, po czym założyła własne gimnazjum dla dziewcząt. Sympatyzowała z ruchem rewolucyjnym, związana z lewicowymi organizacjami syjonistycznymi. Od wczesnych lat aktywności syjonistycznej walczyła o powstanie niezależnych organizacji kobiecych. W latach 20-tych przywódczyni Jidiszer Frojen-Farband in Pojln (Żydowskiego Związku Kobiet w Polsce). Po pierwszym wyjeździe do Erec-Izrael zdecydowała się powrócić do Warszawy, aby w 1935 r. ponownie wyjechać i osiąść tam na stałe. W swoich publikacjach koncentrowała się głównie na kwestii kobiecej.

Joanna Lisek – literaturoznawczyni, pracowniczka naukowa Zakładu Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się głównie poezją żydowską i działalnością kobiet na gruncie świeckiej kultury jidysz. Redaktora tomu „Nieme dusze? Kobiety w kulturze jidysz”. Obecnie we współpracy z Karoliną Szymaniak oraz Bellą Szwarcman-Czarnotą realizuje projekt badawczy pt. „Kobieca poezja jidysz od początku wieku do Zagłady”.

Środa, 6 kwietnia 2011 roku, godz. 18.00 w siedzibie CKJ, ul. Andersa 15
(dojazd 18, 35, 111, 180 lub metrem: stacja Metro-Ratusz)
Spotkanie odbywa się w ramach serii Sprawy literackie Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji