Wirtualny spacer po getcie warszawskim z Jackiem Leociakiem

23.03.2011 18:00

Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom zaprasza na Wirtualny spacer po getcie warszawskim z Jackiem Leociakiem.

Miejsce: Siedziba CKJ ul. Andersa 15 (dojazd 18, 35, 111, 180 lub metrem: stacja Metro-Ratusz)
Prowadzenie: Jacek Leociak

 

Pierre Nora pisał, że miejsca pamięci (lieux de memoire) odsłaniają się w zderzeniu między historią i pamięcią. Pamięć poszukuje jakichś form reprezentacji, śladów, reliktów. Historia zdaje się pędzić niepowstrzymanie do przodu i od nas zależy, co z tego strumienia wydarzeń da się ocalić. Dzięki ciągłej pracy pamięci i historii – zapadania w niepamięć i wyłaniania z mroku niepamięci – może pojawić się przed nami lieux de memoire – w którym manifestuje się zerwanie ciągłości, a zarazem kult ciągłości. Marzenie o pełni i kontemplacja braku, niedopełnienia, pustki.
Wirtualny spacer po getcie warszawskim jest propozycją innego SPOJRZENIA na miejsca dobrze znane współczesnym warszawiakom; jest propozycją ARCHEOLOGII miejskiej nowego typu, archeologii hermeneutycznej czasu i przestrzeni, która poszukuje sensu, podejmuje trud i ryzyko rozumienia; jest propozycją WĘDRÓWKI śladami ludzi, których los splótł się z konkretnymi miejscami: ulicą, zaułkiem, kamienicą, podwórkiem, załomem muru.
Szlak tej wędrówki sięga nie tylko czasu przeszłego i miejsc już nieistniejących, lecz także prowadzi do teraźniejszości, do aktualnej, istniejącej tu i teraz przestrzeni współczesnej Warszawy. Zapraszam na spacer po ulicy Leszno (bo od czegoś trzeba zacząć…).