spotkanie z Bellą Szwarcman Czarnotą pt. Kadia Molodowska o Dzikiej i innych ulicach.

2.03.2011 18:00

W środę 2 marca o godz. 18.00 w CKJ odbędzie się spotkanie z Bellą Szwarcman Czarnotą pt. “Kadia Molodowska o Dzikiej i innych ulicach”. Serdecznie zapraszamy.

Kadia Mołodowska (1894–1975) – poetka, wychowawczyni, redaktorka czasopism: „Swiwe” i „Hejm”, nazywana pierwszą damą literatury jidysz. Pracowała jako nauczycielka, między innymi w domu dziecka, aktywnie działała w Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich. W 1935 r. wyemigrowała do Nowego Jorku. Wydała wiele zbiorów poezji (w tym tomik „Ulica Dzika”), powieść i autobiografię

Spotkanie odbywa się w ramach serii Sprawy literackie Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom, poprowadzi je:

Bella Szwarcman-Czarnota, publicystka, filozofka, tłumaczka, zapozna Państwa z fascynującą biografią i poezją Kadii Mołodowskiej, która przez kilkanaście lat (do 1935 roku) była związana z Warszawą. Pracowała w szkołach żydowskich, uczestniczyła w życiu społecznym i literackim stolicy. Podczas spotkania posłuchamy o sposobie pisania Kadii Mołodowskiej o mieście, o dzielnicy Muranów – poetka opisywała je nie ulegając pokusie tworzenia „ślicznych obrazków”. Mówiła o trudnych stronach życia dzieci, kobiet, ludzi wykluczonych.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji