Miasteczko – sztetl i życie jego mieszkańców w odniesieniu do natury to temat kolejnego wykładu w ramach Międzynarodowego Seminarium Języka i Kultury Jidysz. O naturze w kulturze jidysz mówił nam dziś Marek Tuszewicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Żydzi przez lata byli związani z życiem miejskim. Ważną częścią ich funkcjonowania była edukacja – wielu potrafiło czytać i pisać, miało dostęp do ksiąg naukowych, opracowań, rozwijało swoje zainteresowania w tej dziedzinie.
Głównymi autorytetami byli rabini, a edukacja religijna stała się ważnym elementem funkcjonowania Żydów. Powodowała jednak zamknięcie na świeckie wykształcenie. Wiedza studentów jesziw o otaczającym ich świecie była ograniczona. Również dotyczyło to wiedzy o naturze i przyrodzie.
Żydzi mieszkający na wsiach byli bliżej natury, zwierząt domowych (w tym psów, uznawanych za nieczyste) i rolnictwa. Mieli jednak ograniczony wpływ na żydowską kulturę.
Sztetl był częścią większego systemu ekonomicznego. Stąd wszelkie kryzysy finansowe powodowały zwrócenie się jego mieszkańców w stronę natury i rolnictwa.
Więcej o Seminarium organizowanym przez Fundację Shalom i CKJ na stronie http://jidyszland.pl/pl/seminarium-jidysz/
Patronat nad projektem: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Żydowski Instytut Historyczny
Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny