Prorok, na którego każdy zasłużył – relacja ze spotkania 6.05

Początek maja powitaliśmy w naszym centrum spotkaniem o książce „Nechemia” Yakova Z. Mayera wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Podczas rozmowy zastanawialiśmy się nad istotą głównego bohatera i jego żydowskością. Sporo miejsca poświęciliśmy temu jak wg judaizmu ma wyglądać Mesjasz i za głosem Nechemii doszliśmy do wniosku, że Mesjasz to chaos. 
Tłumaczka zdradziła, co sprawiło jej największą trudność przy pracy, okazało się, że Szekspir w jidysz nie jest wcale taki prosty!

W spotkaniu udział wzięły:

Magdalena Sommer – tłumaczka i lektorka z języka angielskiego i hebrajskiego, absolwentką hebraistyki na UW i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
 
Michalina Jadczak – hebraistka i kulturoznawczyni; jako animatorka kultury żydowskiej współpracuje m.in. z Centrum Kultury Jidysz, Fundacją Shalom oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zawodowo zajmuje się koordynacją projektów edukacyjnych i kulturalnych (w 2023r. dołączyła do zespołu fundacji Forum Dialogu działającej na rzecz wzmacniania stosunków polsko-żydowskich).

 

Comments are closed.