Zakończenie 13 Miedzynarodowego Letniego Seminarium Języka i Kultury Jidysz

16.07.2015 7:00

W czwartek 16 lipca w Centrum Kultury Jidysz odbyło się oficjalne zakończenie XIII Międzynarodowego Letniego Seminarium Języka i Kultury Jidysz. Przez trzy tygodnie lipca ponad czterdziestu studentów, którzy przyjechali do Warszawy z całego świata, uczyło się wspólnie języka jidysz podczas lektoratów prowadzonych przez znakomitych jidyszystów: dr Natalię Krynicką, dr Kobiego Weitznera, dr Karolinę Szymaniak oraz dr Agatę Kondrat.

W tym roku uczestnicy mogli także poznać ciekawe przepisy kuchni aszkenazyjskiej i izraelskiej podczas warsztatów gotowania prowadzonych przez Marię Niziołek z JCC Warszawa, nauczyć się odczytywania rękopisów razem z  Sharon Bar-Kochvą z paryskiego Institut National des Langues et civilisations orientales czy spróbować swoich sił w stworzeniu wycinanki żydowskiej pod okiem artystki Moniki Krajewskiej.

Podczas oficjalnej uroczystości kończącej seminarium oprócz tradycyjnego już, oficjalnego rozdania dyplomów mogliśmy też podziwiać występy artystyczne: recital piosenek żydowskich w wykonaniu Izabelli Rzeszowskiej (śpiew) i Teresy Wrońskiej (pianino) z warszawskiego Teatru Żydowskiego, koncert nowojorskiego duetu Deborah Strauss i Jeff Warschauer, a także występy studentów, między innymi grupy teatralnej, która pod okiem Rafaela Goldwasera w niewiele ponad tydzień przygotowała znakomite przedstawienie na podstawie tekstu Zup A. Łuckiego… oczywiście w języku jidysz!

Nie zabrakło również znakomitych gości, na uroczystości obecna była Gołda Tencer oraz Samuel Atzmon-Wircer, aktor izraelski, twórca i wieloletni dyrektor Yiddishpiel theater.

Już teraz z niecierpliwością czekamy kolejnego roku i już zaczynamy planować czternastą edycję seminarium – zapraszamy wszystkich chętnych!

Projekt współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

Fot. Renata Zawadzka-Ben Dor