Spotkanie z Patrycją Dołowy

13.11.2016 17:00

Zapraszamy serdecznie na rozmowę, którą poprowadzi Magdalena Kicińska, a dotyczyć będzie twórczości Patrycji Dołowy, ze szczególnym uwzględnieniem motywów pamięci w sztuce, pisarstwie i teatrze.

paw3el-morga-1

Patrycja Dołowy, fot. Paweł Morga

 

Porozmawiamy o pamiętaniu. Nie tylko o pamięci, abstrakcyjnym pojęciu, które można rozkrajać warstwa po warstwie, ale o pamiętaniu, o stanie, w którym się jest i z którego nie można wyzbyć, o byciu gąbką, która chłonie historie aż do momentu, w którym nie może ich przyjąć więcej i chce, musi wydać na zewnątrz, o niemożności wyłączenia się, wyjścia poza ten stan. O tym, czy to błogosławieństwo czy przekleństwo. O tym, jak to jest być nośnikiem pamięci.

Pamięć jest też tematem przewodnim semestru zimowego Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego działającego w Centrum Kultury Jidysz.

dr Patrycja Dołowy – artystka multimedialna, pisarka, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Od lat zajmuje się problematyką trudnej pamięci. Działa na pograniczu dyscyplin artystycznych. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w pismach artystycznych i kulturalnych, w prasie i w magazynach wielkonakładowych. Współautorka książki „Miasto oczami kobiet” (2012, z Justyną Biernacką), rozdziałów w publikacjach zbiorowych, sztuk teatralnych (w tym nagradzanych „Hideout/Kryjówka”, “Dziady. Twierdza Brześć”, “Matki” w reżyserii Pawła Passiniego). Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych (2007), absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (2002) oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem, 2005). Przez 10 lat związana z Fundacją MaMa, wiceprezeska fundacji i prezeska Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych, współpracuje m. in. z neTTheatre, Muzeum POLIN i Centrum Kultury Jidysz. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha  i wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt za odwagę badania pamięci w spektaklu “Hideout/Kryjówka”.

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15 Warszawa, wstęp wolny