Spotkanie z literaturą żydowską – Warszawa

18.11.2012 11:00

Spójrz na Warszawę oczami pisarzy żydowski! Poznaj ich historię!

Serdecznie zapraszamy na warsztaty poświęcone czytaniu poezji i prozy żydowskiej związanej z żydowską Warszawą, które poprowadzi Bella Szwarcman-Czarnota.

Podczas spotkania przyjrzyjmy się warszawskiej Pradze powojennej – przedwojenna została już nieźle rozpoznana – gdzie skoncentrowało się życie żydowskie, i nie tylko żydowskie. Ta część miasta pozostała względnie nienaruszona. Wokół ulicy Targowej i Jagiellońskiej skupiły się ważne instytucje żydowskie: teatr i szkoła, a także koszerna jatka pana Warszowera. Tu mieszkali, tworzyli i posyłali swoje dzieci do szkoły: Bernard Mark – historyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, publicysta; Binem Heller – poeta, Lejb Olicki – poeta i pisarz, a także Salomon Łastik – pisarz, pedagog, dla wielu osób postać kultowa, i jego syn – Emanuel Laine – tragicznie zmarły w młodości poeta.

Bella Szwarcman-Czarnota – publicystka, filozofka, tłumaczka. Obecnie redaktorka i felietonistka Midrasza.Spotkanie zorganizowane w ramach projektu: Warsze-Warsze-Warsze, słowo to opętało mnie niczym Dybuk, współfinansowanego przez Biuro Kultury m.st. Warszawy.