Spotkanie wokół książki “Ostatni wywiad” Eszkola Newo

12.05.2022 18:00

“Jak się zaczęła pana przygoda z literaturą?” Banalne pytania to czasem punkt wyjścia do najbardziej nieszablonowych odpowiedzi. O tym, co zaskoczy nas w powieści “Ostatni wywiad” Eszkola Newo porozmawiamy 12 maja na FB Centrum Kultury Jidysz! Książka ukaże się nakładem Wydawnictwo Pauza, partnera naszego wydarzenia.

Eszkol Newo to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy izraelskich, autor m.in. „Neuland” (2014) oraz „Samotnych miłości” (2016). W powieści „Ostatni wywiad” powraca do polskich czytelników z literaturą o literaturze, tworząc portret fikcyjnego (czy aby na pewno?) pisarza, eksperymentując z formą narracji, ale snując ją we właściwy sobie, pełen dystansu i ironii, lecz wciąż głęboko poruszający sposób. Fabuła oparta na pozornie prostym pomyśle wywiadu z autorem staje się pretekstem zarówno do osobistych refleksji o ludzkich doświadczeniach i uczuciach, jak i proponuje nową perspektywę na kwestię tożsamości zbiorowej i realia współczesnego Izraela.

O tym, dokąd zaprowadzi nas nielinearna, zaskakująca fabuła powieści, a także – czego z „Ostatniego wywiadu” dowiemy się o… sobie samych porozmawiamy z tłumaczką „Ostatniego wywiadu” Anną Halbersztat. Spotkanie poprowadzi Michalina Jadczak

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji