Shalom Auslander – “Matka na obiad” – premiera książki!

26.05.2022 18:00

Uwaga, premiera! Zapraszamy 26 maja o godz. 18 na spotkanie z Shalomem Auslanderem, autorem powieści “Matka na obiad” (Wydawnictwo Filtry). Prowadzenie: jidyszystka i kulturoznawczyni Magdalena Kozłowska i tłumacz powieści, Maciej Stroiński (transmisja online na FB Centrum Kultury Jidysz).

? „Matki smakują najgorzej. Całe, od czubka głowy po palce u stóp, są obleśne w smaku (a głowa najbardziej). Nic nie da, że przyprawisz – każdy ci to powie, kto zjadł kiedyś swoją matkę. Można piec je w dwustu stopniach, gotować sous vide lub suszyć na czipsy mięsne. Wszystko można, nic to nie da. (…)”.

? Siódmy Seltzer, nowojorczyk, mąż i ojciec, pracuje jako redaktor w wydawnictwie. Właśnie odrzuca kolejną złą powieść “na temat dziedzictwa”, kiedy dowiaduje się, że jego matka umiera i pragnie go zobaczyć. Co prawda Siódmy dawno zerwał z rodziną, ale teraz nie ma wyjścia – jedzie.

? Na łożu śmierci mama szepcze mu dwa słowa: “Zjedz mnie”. Prośba nie dziwi Siódmego, Seltzerowie bowiem to rodzina kanibali, należąca do prężnej niegdyś w Ameryce mniejszości etnicznej. Pojawia się jednak problem – matka ma sto dziewięćdziesiąt centymetrów wzrostu i waży dwieście kilo. To za dużo, nawet gdyby rozdzielić zmarłą pomiędzy wszystkie dzieci, których jest dwanaścioro.

Piekielnie inteligentna, odważna powieść. Przenikliwa satyra na trybalizm i polityki tożsamościowe, które w skrajnej postaci mogą wieść na manowce.

Shalom Auslander – amerykański pisarz i eseista, regularnie współpracuje z “New York Timesem” i National Public Radio.
Pochodzi z rodziny ultraortodoksyjnych Żydów z Monsey w stanie Nowy Jork. Uczęszczał do jesziwy i ukończył Akademię Talmudyczną na Manhattanie, po czym zbuntował się przeciwko rodzinnej tradycji i zerwał z konserwatywną społecznością.

W swojej cenionej za czarny humor twórczości najczęściej konfrontuje się ze skrajną religijnością i emocjonalnym chłodem środowiska, w którym się wychował.

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji