Premiera książki „Żal po napletku” – spotkanie z autorem

3.10.2023 20:00

???? „Wszystko zaczęło się od dwóch kabanosów” – tak Shalom Auslander otwiera historię swojego upadku, tudzież wyzwolenia od ultraortodoksyjnej żydowskiej wspólnoty, w której się wychował w amerykańskim miasteczku Monsey, nieopodal Nowego Jorku. Żal po napletku to pełna złości, tonowana jednak satyrycznym talentem autora opowieść o wylogowaniu się z rodziny (i szerzej: narodu) oraz próbie wyleczenia się z Boga, co okazuje się przedsięwzięciem najtrudniejszym. Nasz bohater niby wie, że Boga nie ma, lecz religia weszła mu w trzewia w postaci nerwicy i nieusuwalnego lęku przed karą.
[opis ze strony wydawcy]

???? Zapraszamy na spotkanie z Shalomem Auslanderem 3 października o 20:00 – transmisja online na profilu FB Centrum Kultury Jidysz.
Prowadzenie: Karolina Krasuska i tłumacz książki, Maciej Stroiński
Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.
______________________
Shalom Auslander – Urodzony w 1970 roku amerykański pisarz i eseista, regularnie współpracuje z „New Yorkerem”, „New York Timesem”i National Public Radio. Pochodzi z rodziny ultraortodoksyjnych Żydów z Monsey w stanie Nowy Jork. Uczęszczał do jesziwy i ukończył Akademię Talmudyczną na Manhattanie, po czym zbuntował się przeciwko rodzinnej tradycji i zerwał z konserwatywną społecznością. Kilkakrotnie się przeprowadzał, dziś mieszka w Los Angeles. W swojej cenionej za czarny humor twórczości najczęściej konfrontuje się ze skrajną religijnością i emocjonalnym chłodem środowiska, w którym się wychowywał.
____________________
Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji