Literackie środy online: Kadia Mołodowska

22.04.2020 18:00

Literackie środy to nowy cykl spotkań z literaturą, w którym wybitne tłumaczki, specjalistki i aktorzy Teatru Żydowskiego, prezentują twórczość wybranych poetek i poetów języka jidysz.

Zapraszamy 22 kwietnia o godz. 18 na trzecie już spotkanie z cyklu, poświęcone Kadii Mołodowskiej.

“Kadia Mołodowska (ur. w 1893 roku w Berezie Kartuskiej) należała do najważniejszych jidyszowych poetek XX wieku. Przez kilka lat związana z Warszawą. Tu mieszkała, pracowała, tworzyła i aktywnie uczestniczyła w żydowskim życiu literackim, związana z Muranowem, którego przedwojenne życie starała się przełożyć na język poezji. Pisała w jidysz – przez wieki nazywany językiem ‘kobiet i tych, którzy są jak kobiety’, językiem domowej codzienności. Chyba najlepiej, ze znanych poetce języków, opisywał realia żydowskiej dzielnicy. Dużą część swojej poezji poświęciła dzieciom, tematyce kobiecej, rolom społecznym narzuconym przez religię i tradycję judaizm” – czytamy na stronie Warszefroj.

Podczas spotkania online fragmenty poezji i prozy autorki w tłumaczeniu Belli Szwarcman-Czarnoty przeczytają aktorka Teatru Żydowskiego Wanda Siemaszko oraz sama tłumaczka, Bella Szwarcman-Czarnota.

Czytanie online transmitowane będzie na Facebooku oraz YouTube Centrum Kultury Jidysz i Teatru Żydowskiego.

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji