50. rocznica Marca ‘68. Program wydarzeń organizowanych przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz oraz Fundację Shalom

8.03.2018 12:00

8 marca 2018 (czwartek) godz. 12.00; Dworzec PKP Warszawa Gdańska

 

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

 

SPOTKANIE POD TABLICĄ PAMIĄTKOWĄ NA DWORCU GDAŃSKIM oraz spektakl plenerowy „SPAKOWANI, CZYLI SKRÓCONA HISTORIA O TYM, KTO CZEGO NIE ZABRAŁ.” Scenariusz i reżyseria: AGATA DUDA-GRACZ

 

Teatr Żydowski i Fundacja Shalom organizują 8 marca 2018 roku o godz. 12.00 spotkanie pod tablicą na Dworcu Gdańskim upamiętniającą tych, którzy wyjechali. Tablica z cytatem Henryka Grynberga „Tu więcej zostawili po sobie niż mieli” została odsłonięta przez Fundację Shalom w 1998 roku, od tego czasu corocznie 8 marca pod tablicą spotykają się emigranci marcowi i wszyscy, dla których ważne są tamte dramatyczne wydarzenia.

 

 

Po spotkaniu na Dworcu Gdańskim, który przez lata nabrał symbolicznego wymiaru, przypominając wszystkie dworce, z których emigranci marcowi opuszczali Polskę, odbędzie się spektakl plenerowy „Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał” w reżyserii i według scenariusza Agaty Dudy-Gracz. Będzie on sumą przerwanych historii. Opowieścią o tym, co tak naprawdę traci człowiek tracąc drugiego człowieka. I o tym, czego nie da się ze sobą zabrać.

 

Organizator: Teatr Żydowski w Warszawie we współpracy z Fundacją Shalom

Patronat medialny: TVP3 Warszawa, Gazeta Stołeczna

Partnerem obchodów 50. rocznicy Marca ’68 jest Poczta Polska, która na wniosek Fundacji Shalom wyemituje okolicznościową kartkę ze znaczkiem pocztowym. Kartkę z okazjonalnym stemplem, z cytatem z Henryka Grynberga „Tu więcej zostawili po sobie niż mieli” będzie można nabyć podczas spotkania na Dworcu Gdańskim.

Wstęp wolny

 

9 marca 2018 (piątek) godz. 19.00; Teatr Polonia, ul. Marszałkowska 56

 

PREMIERA MONODRAMU ZAPISKI Z WYGNANIA SABINY BARAL. Reżyseria: MAGDA UMER

 

Sztuka na podstawie książki Sabiny Baral „Zapiski z wygnania” (Austeria, 2015). W monodramie reżyserowanym prze Magdę Umer wystąpi Krystyna Janda.

Projekt realizowany przez Teatr Polonia we współpracy z Teatrem Żydowskim w Warszawie

 

10 marca 2018 (sobota) godz. 20.00; Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, ul. Karasia 2

 

PREMIERA SPEKTAKLU „KILKA OBCYCH SŁÓW PO POLSKU”

Reżyseria: ANNA SMOLAR; scenariusz i dramaturgia: MICHAŁ BUSZEWICZ

 

Anna Smolar zaprezentuje spektakl o Marcu ’68 z zupełnie innej perspektywy, niż robiono to dotychczas. Smolar – urodzona i wychowana w Paryżu, córka marcowych emigrantów – pokaże przedstawienie, które w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci tych, dla których Marzec jest wspólnym doświadczeniem. Tekst autorstwa Michała Buszewicza opierać się będzie na relacjach starszego pokolenia, dla którego ojczyzną była lub jest Polska i młodszego pokolenia rozsianego po całym świecie. Ważnym materiałem dla powstania spektaklu są również rozmowy, które Mike Urbaniak przeprowadził w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie.

 

Anna Smolar i Michał Buszewicz tak piszą o przedstawieniu:

„Spotykamy się w pięćdziesiątą rocznicę Marca ’68 i przyglądamy młodszemu pokoleniu. Kim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość narodowa, kulturowa, religijna? Czy Marzec żyje dalej gdzieś w nas i może dać o sobie znać w kolejnych pokoleniach? Co młode pokolenie wie o tamtych wydarzeniach? Co dostajemy w spadku, jakie wspomnienia, obrazy, klisze? Ile Marca w nas? Jak wygląda wymiana między pokoleniami o diametralnie różnych doświadczeniach? Dlaczego rozmowa z rodzicami o przeszłości jest czymś na co tak trudno się odważyć?”

 

kolejne spektakle: 11.03.2018 godzina 15.00 i 19.00

 

Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie realizowany we współpracy z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Patronat medialny: Gazeta Stołeczna, Co Jest Grane 24

 

15 marca 2018 (czwartek) godz. 19.00; Teatr Żydowski w Warszawie, ul. Senatorska 35

 

PREMIERA MONODRAMU „IDA KAMIŃSKA” W WYKONANIU JOANNY SZCZEPKOWSKIEJ,

Autor sztuki „Mój teatr” Henryk Grynberg

Scenariusz i reżyseria: GOŁDA TENCER; muzyka: PAWEŁ SZAMBURSKI

 

Wśród emigrantów marcowych znalazła się wieloletnia dyrektorka artystyczna Teatru Żydowskiego Ida Kamińska. To wybitna artystka teatralna i filmowa, jedyna jak do tej pory polska aktorka nominowana do nagrody Oscara za najlepszą rolę kobiecą. Nominację otrzymała w roku 1967 za kreację sklepikarki w czechosłowackim filmie „Sklep przy głównej ulicy” w reżyserii Jána Kadára i Elmara Klosa.

Ida Kamińska to nie tylko wybitna aktorka, ale także wspaniała reżyserka, która inscenizowała sztuki zarówno z repertuaru żydowskiego, jak też polskiego i światowego. Tłumaczyła sztuki teatralne, spełniała się jako pedagog i autorka tekstów dramatycznych. Przez całe życie organizowała swój teatr – początkowo kierowała zespołami wędrownymi, by po wojnie objąć dyrekcję Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie. W wyniku antysemickiej nagonki w 1968 roku zdecydowała się opuścić Polskę i wyemigrować do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci.

Spektakl poświęcony tej wybitnej artystce przywróci pamięć o niej. Trudno przecenić jej rolę dla rozwoju sztuki teatru w Polsce w XX wieku.

 

Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE CENTRUM KULTURY JIDYSZ

 

1 marca 2018 (czwartek) godz. 14.00; Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

 

Spotkanie autorskie z Andrzejem Krakowskim wokół książek „Pollywood”

 

„Pollywood” to seria książek o twórcach amerykańskiego przemysłu medialnego: filmu, radia i telewizji, teatru, opery, animacji i reklamy, literatury i szkolnictwa, turystyki, mody, nawet kosmetyków. Wykształcony w powojennej Polsce autor w 1968 roku podzielił los swoich bohaterów i zdążył kilkunastu z nich jeszcze poznać osobiście. Napisana w gatunku literatury faktu, seria „Pollywood” w wartki sposób opisuje i pokazuje jak podziały i ślepa nienawiść w jednym kraju stają się twórczą pożywką tworzącą bogactwo w innym.

 

6 marca 2018 (wtorek) godz. 13.30; Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

 

Wykład „Leopold Trepper, przewodniczący TSKŻ, wobec Marca 1968” Katarzyny Markusz
Leopold Trepper był wojennym bohaterem, szpiegiem, dziennikarzem i szefem wydawnictwa Jidysz Buch. Przewodniczył też Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu Żydów w Polsce. W 1967, a następnie w 1968 musiał stawić czoła antyżydowskim działaniom, jakie prowadziła władza. Podczas spotkania przyjrzymy się jego działalności i reakcjom na kolejne wymagania partii.

 

9 marca 2018 (piątek); Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

 

 Spotkanie z Marią Stauber zostaje ODWOŁANE. Za zmianę przepraszamy.

 

14 marca 2018 (środa) godz. 17.30; Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

 

Pokaz filmów:
– „Perecowicze” – reż. Sławomir Grünberg według pomysłu Gołdy Tencer. Film o wychowankach łódzkiej szkoły im. I.L. Pereca
– „Dokument podróży” – reż. Gołda Tencer. Zapis wywiadów z emigrantami marcowymi

 

Pokaz poprzedzony słowem wstępnym Dyrektor Teatru Żydowskiego, Gołdy Tencer.

 

18 marca 2018 (niedziela) godz. 16.00; Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15.

 

„Jidysz w powojennej Polsce” – spotkanie otwarte z udziałem Belli Szwarcman-Czarnoty, Magdaleny Ruty, Joanny Nalewajko-Kulikov. Prowadzenie Piotr Paziński.

 

PROJEKT ZICHROJNES W WARSZAWSKICH SZKOŁACH

W dwóch warszawskich szkołach średnich – Liceum im. A. Fredry i Technikum Kinematograficzno-Komputerowym im. Krzysztof Kieślowskiego zostanie przeprowadzony projekt Zichrojnes (jid. wspomnienia) – zostanie stworzona warszawska mapa sentymentalnych miejsc emigrantów marcowych. Przez cały miesiąc będą się odbywały spotkania licealistów z emigrantami marcowymi i tymi, którzy pozostali. Młodzi ludzie będą pytać: jaka była ich warszawska młodość, które miejsca były dla nich szczególnie ważne i dlaczego; jak przechowywać wspomnienia, jak je uchronić przed utratą, ocalić, pozostawić w sobie cząstkę młodości, dobrych wspomnień, pamięci, wspólnoty, tęsknoty; jak zmieniło się ich życie po Marcu ’68? Na podstawie rozmów i spacerów powstanie sentymentalna mapa emigrantów, wywiady, filmy i wystawa.

Partnerem projektu Zichrojnes jest Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy

 

www.teatr-zydowski.art.pl; www.shalom.org.pl