„…nie pisałam przez cały tydzień, byłam chora…”| WARSZTATY kulturoznawczo-językowe
24.11.2024 18:00
…nie pisałam przez cały tydzień, byłam chora…*
*Cytat, w przekładzie Andrzeja Kopackiego, pochodzi z powieści “Malik. Historia cesarza” Else Lasker-Schüler , która ukazała się nakładem PIW.
Na warsztacie zmierzymy się z zapisywaniem doświadczenia choroby w kulturze jidysz, szczególnie chorób psychicznych, opowiemy o statusie osoby z chorobą psychiczną w tradycyjnej kulturze i o nowoczesnych instytucjach opiekuńczych i ich grozie. Porozmawiamy o Zakładzie dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów „Zofiówka” i przyjrzymy się reportażom żydowskich dziennikarzy z tej placówki.
W drugiej, performatywnej części warsztatu sięgniemy do zapisów choroby u pisarzy i pisarek żydowskich piszących w jidysz, ale także w innych językach. Zachęcamy Państwa – jeśli macie ochotę – do przyniesienia ze sobą ważnego dla siebie tekstu-zapisu choroby.
Warsztat jest wydarzeniem towarzyszącym premierze najnowszego spektaklu Teatru Żydowskiego “Feluni” na motywach powieści Ewy Kuryluk, w reżyserii Ewy Platt: https://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakle/feluni – PREMIERA już 13 grudnia
Prowadzenie warsztatu:
Karolina Szymaniak – jidyszystka, literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka, lektorka języka jidysz, doktorka nauk humanistycznych. Bywa kuratorką. Zajmuje się nowoczesną literaturą jidysz, problematyką modernizmu, awangardy literaturą pisaną przez kobiety. Ciekawi ją komiks, nowoczesne żydowskie projektowanie graficzne i historia wizualności.
Piotr Piotrowski – studiował wiedzę o teatrze, produkcję filmową i muzykologię. Pracował w Teatrze Nowym w Poznaniu oraz przy różnych festiwalach teatralnych. Obecnie pracownik Polskiej Opery Królewskiej, współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Prywatnie miłośnik Cirque du Soleil i tata Dobromira.
Nie trzeba znać języka jidysz, żeby zapisać się na warsztat.
______________________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji