„Mała czarna i perły” – premiera książki i dyskusja [ONLINE]

25.04.2024 19:30

Gdy Shirley Silverberg, która ma romans z tajemniczym szpiegiem i spotyka się z nim po kryjomu w różnych miejscach świata, od Tangeru przez Hongkong po Hamburg, tym razem musi wyruszyć do Toronto, grunt usuwa się jej spod nóg. Rodzinne miasto bohaterki, zaminowane materiałem wybuchowym pamięci, odmyka przed nią drzwi do niełatwej przeszłości. Podczas wędrówek ulicami Toronto i w głąb własnych wspomnień Shirley mierzy się z rozmaitymi historiami opresji i obrazami zniewolenia.
W Małej czarnej i perłach Helen Weinzweig zadaje pytania o wolność kobiety we współczesnym świecie, granice pragnienia i warunki spełnionego życia. Frenetyczna, niepokojąca proza kanadyjskiej pisarki o polsko-żydowskich korzeniach doczekała się w Ameryce statusu kultowej, podczas gdy w Polsce pozostawała do tej pory całkowicie nieznana.
[opis wydawcy]

Zapraszamy na dyskusję online wokół najnowszej książki wyd. Drzazgi „Mała czarna i perły” autorstwa Helen Weinzweig.
Dyskusję poprowadzą Aleksandra Gluba-Pieprz oraz Anna Nienartowicz.

Spotkanie odbędzie się na profilu naszego Centrum na Facebooku

Aleksandra Gluba-Pieprz – literaturoznawczyni, jidyszystka, badaczka, tłumaczka i pasjonatka @jidyszland . Do tej pory współpracowała z nami jako lektorka w ciągu roku akademickiego, a także na letnich seminariach języka jidysz w latach 2022-23. Działa naukowo i aktywistycznie, kocha przyrodę, a w wolnych chwilach wędruje po poznańskich zaułkach ze swoją wierną jamniczą przyjaciółką, Norką.

Anna Nienartowicz – absolwentka Instytutu Filologii Angielskiej oraz Katedry Judaistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się badaniem kontaktów kulturowych na poziomie języka i transferu elementów kulturowych. Była nauczycielka hebrajskiego oraz historii i kultury żydowskiej w szkole Szalom Alejchem. Obecnie doktorantka na Wydziale Filologii UWr, gdzie pod okiem prof. Joanny Lisek przygotowuje pracę doktorską, której celem będzie stworzenie biografii intelektualnej braci Turkow.