Domówka u Mietka Wajnberga – święto kamienicy przy Żelaznej 66

2.09.2023 10:30

Instytut Mieczysława Wajnberga po raz trzeci zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – „Domówkę u Mietka Wajnberga – święto kamienicy przy Żelaznej 66”, które odbędzie się 2 i 3 września 2023. Jesteśmy partnerem tego wydarzenia! 

Od 2021 roku spotykamy się wokół opuszczonej i zaniedbanej kamienicy w której na świat przyszedł Mieczysław Wajnberg – uważany obecnie za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Wybór terminu nie jest przypadkowy – chcemy, by tradycją stały się spotkania pod rodzinnym domem kompozytora w okolicach rocznicy jego przymusowej ucieczki z ukochanego miasta 7.09.1939 roku. Bliska nam jest także historia samej kamienicy, jednego z nielicznych warszawskich ostańców na terenie dawnego getta.

Tradycją Domówki są koncerty pod murem kamienicy – bliskie, sąsiedzkie i otwarte dla wszystkich, podczas których gramy utwory samego Wajnberga, ale także jego kolegów z Warszawskiego Konserwatorium czy ojca – Szmula.

W tym roku świętowanie rozłożone zostało aż na dwa dni. Jeszcze w przeddzień Domówki, 1.09. o 18:00 zapraszamy do Fabryki Norblina na wystawę fotografii „Dom Mietka Wajnberga” łódzkiej artystki – Agnieszki Stępki. W sobotę, 2.09. o 10:30 na rogu Żelaznej i Chłodnej startujemy z wycieczką rowerową trasą naszego Spacerownika (www.warszawawajnberga.pl), następnie spotykamy się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na warsztacie kulinarnym, wspólnym lunchu  i autorskim oprowadzaniu po Warszawie dwudziestolecia międzywojennego.

3.09. o 17:00 pod murem kamienicy odbędzie się koncert IMPRO/MAZURKI w wykonaniu Marcina Zdunika (wiolonczela) i Aleksandra Dębicza (fortepian), podczas którego będzie można posłuchać bardzo nieoczywistych żydowskich mazurków, a o 18:30 zapraszamy do Fabryki Norblina na wspólne improwizowanie podczas jam session.

Szczegóły i formularze zgłoszeniowe w wydarzeniu na Facebooku: http://bitly.pl/4tjzE

organizator: Instytut Mieczysława Wajnberga

współorganizator: Fundacja Fabryki Norblina, Muzeum Fabryki Norblina

partnerzy: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny; Stowarzyszenie Kamień i co?, MHŻP Polin, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz, Miasto Stołeczne Warszawa

Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawy