Chanukowe warsztaty dla dzieci i młodzieży

4.12.2021 12:00

Zapraszamy na chanukowe warsztaty dla dzieci i młodzieży!

? Siódmego dnia Chanuki w Centrum Kultury Jidysz poznamy niektóre tradycje tego święta i za pomocą techniki linorytu wykonamy ozdobne kartki z chanukowymi motywami i symbolami. Zapraszamy do poznania tej wyjątkowej techniki!

? Podczas zajęć uczestnicy krok po kroku wykonają autorskie wielokolorowe kompozycje.

?️ KIEDY? 4 grudnia 2021 w godzinach 12:00-14:00

? GDZIE? Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

?️ DLA KOGO? Dzieci i młodzież w wieku od 8 do 12 lat

Piszcie na: ckj@jidysz.org.pl

Limit miejsc: 20

Warsztaty poprowadzą dla Was:

? Kasia Piątek – Projektantką graficzną z wykształcenia, a ilustratorka z wymarzenia i wypracowania. Ilustruje książki dla dzieci, zajmuje się liternictwem, projektuje książki, składa teksty i robi animacje. Linoryt od czasów studiów to jej ulubiona metoda tworzenia dająca dużo wolności i pozwalająca ubrudzić ręce farbami. Chętnie prowadzi warsztaty z tej techniki i wprowadza w świat farb, stempli, prasy drukarskiej, tłumaczy podstawy grafiki warsztatowej.

? Dominika Ludwig – historyczka sztuki i animatorka kultury. Opiekun artystyczny projektu “Filmowa kolekcja opowieści
pogranicza” w Ośrodku Pogranicze w Sejnach. Laureatka stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019. Współpracuje między innymi z Centrum Kultury Jidysz i Fundacją Shalom, Działem Starej Książki Medycznej.

Kilka słów o Chanuce:

Chanuka, nazywana także Świętem Świateł, to radosne święto, które upamiętnia cud w Świątyni Jerozolimskiej. Wówczas to Żydzi odzyskali Świątynię zniszczoną przez najeźdźców. Gdy chcieli zapalić menorę, znaleźli niewielką ilość oliwy, dzięki której ogień mógł płonąć tylko jeden dzień. Wtedy właśnie stał się cud i płomień płonął aż przez osiem dni. Na pamiątkę tego wydarzenia w żydowskich domach zapalany jest specjalny dziewięcioramienny świecznik – chanukija (dziewiąte ramię nazywa się tzw. pomocnikiem, od którego odpala się kolejne świece). Podczas Chanuki jada się wszystko co tłuste i smażone na oleju, np. pączki, placki (latkes), naleśniki, a dzieci otrzymują prezenty!

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji