Ta(e)ncerówka u cadyka Cekajota

10.12.2021 17:00

Zdarzył się Chanukowy cud! W Centrum Kultury Jidysz święto świateł celebrujemy w tym roku aż do 10 grudnia!

Zapraszamy w piątek 10 grudnia na jedyne w swoim rodzaju wydarzenie pod tytułem „Ta(e)ncerówka u cadyka Cekajota”!

Spotkajmy się na Andersa 15, by wspólnie gotować, ucztować, wygrywać nagrody w naszej loterii i wysłuchać koncertu kapeli „Di Libe brent wi a nase Szmate”. Przybywajcie tłumnie!

W programie:

? 17:00 – warsztaty kulinarne z Michałem Lachurem-Kolumparem, podczas których przygotujemy między innymi: kartoflankę z grzybami, mamałygę, krupnik, cymes i inne pyszności kuchni żydowskiej w wegetariańskich odsłonach.

? 20:00 – uczta przy świecach!

? 20:30 – koncert Di Libre brent wi a nase Szmate (Maja Luxenberg).

? A w międzyczasie – kaligrafowane wróżby z Aleksandrą Ćwikowską z Nice Letter Studio, zabawa “Kabała serca” i chanukowa loteria z nagrodami od Teatru Żydowskiego, Muzeum Polin i Muzeum Getta Warszawskiego.

Wstęp wolny!

Liczba miejsc ograniczona, piszcie na ckj@jidysz.org.pl z informacją, że się wybieracie, koniecznie z maseczkami.

O naszych gościach:

Di Libe brent wi a nase Szmate <jid. Miłość płonie jak mokra szmata> – queerowa kapela podwórkowa, założona przez tekściarkę Łaję Szkło i performerkę Maję Luxenberg. Repertuar Di Libe brent wi a nase Szmate to przede wszystkim piosenki o miłości (kobiety do kobiety), ale też o dyskryminacji, przemocy, bólu i aktualnej polityce. To projekt z ducha punkowy, bo interwencyjny. W październiku nagrałyśmy cover Bella Ciao na krakowskiej blokadzie, teraz chcemy utrwalić materiał naszej pierwszej płyty podczas ulicznej trasy koncertowej w strefach wolnych od LGBT+. To także projekt standupowy, w którym muzyka jest równie ważna co na wpół improwizowane monologi. Inspiruje nas kultura jidysz i żydowski szmonces, przedwojenne melodie i kryminalne historie. Cytując wycinki ze starych łódzkich kronik i magazynów oddajemy hołd kobietom zapomnianym przez historię – służącym, sex workerkom, wiedźmom, anonimowym bohaterkom barwnego, wielokulturowego świata, który bezpowrotnie odszedł w niebyt.

Aleksandra Ćwikowska (@Nibme), nauczycielka kaligrafii z 7-letnim doświadczeniem w prowadzeniu warsztatów kaligraficznych. Założycielka Nice Letter Studio w Warszawie. Absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Stypendystka, a następnie członkini Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Autorka licznych kursów i warsztatów kaligraficznych. Przez ostatnie 7 lat, poprowadziła ponad 2000 godzin warsztatów, pokazów i kursów kaligraficznych.

Michał Lachur aka Vegan Chef Michael David – weganin, miłośnik zdrowego jedzenia, jidysz i biegania. Prowadzi warsztaty kuchni roślinnej w studio CookUp, jest autorem pierwszego na świecie kursu kuchni wegańskiej online: Vegan Culinary Course