Rachela Auerbach. Kronikarka Zagłady
10.05.2011 18:00
We wtorek 10 maja 2011 roku, o godz. 18.00
Jacek Leociak, znakomity badacz dziejów Zagłady oraz znawca historii żydowskiej Warszawy, opowie o wojennych losach Racheli Auerbach (1901–1976), pisarki, historyczki, tłumaczki, działaczki społecznej i kronikarki Zagłady, jednej z dwojga pracowników Archiwum Ringelbluma, którzy przeżyli Zagładę.
Skupi się przede wszystkim na jej gettowym dzienniku, który nazywany jest przez jedną z badaczek „studium doświadczania intensywności śmierci, dokumentem zanurzenia w umieranie” (Marta Młodkowska).
Rachela Auerbach jest również autorką pracy Na polach Treblinki (1947) reportażu z wizji lokalnej w Treblince, w której jako jedna z pierwszych pisała o powojennym rabunku żydowskiego mienia, a także książki Żydowskie powstanie (1948). Konsultowała film Ulica Graniczna, który będą Państwo mieli szansę zobaczyć w naszym Centrum dzień po spotkaniu z Jackiem Leociakiem, 11 maja 2011 roku. W roku 1950 wyjechała do Izraela, gdzie pracowała w Yad Vashem i zajmowała się świadectwami ocalonych oraz upamiętnieniem przedwojennego świata kultury jidysz w Polsce.
Kolejne spotkanie poświęcone przedwojennej działalności Auerbach jako dziennikarki, krytyczki zaangażowanej w ruch kobiecy odbędzie się 30 maja o godz. 19.00
Spotkanie odbywa się w ramach projektu: Nauczycielki, wychowawczynie, działaczki. Dawne i współczesne mieszkanki Muranowa… współfinansowanego przez Fundację BZW BK