Weekend z warsztatami kaligrafii online

20.11.2020 18:00

 

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty hebrajskiej kaligrafii online. Zajęcia odbywać się będą od piątku do niedzieli – 20-22 listopada w godz. 18-20. Transmisja na kanale CKJ i Nice Letter Studio.

 

Program:

20 listopada – Warsztaty kaligrafii hebrajskiej – od podstaw!

Litery, a w tym i kaligrafia, mają szczególne znaczenie w żydowskiej religii, kulturze i sztuce, litery hebrajskie mają status świętości. Podczas warsztatów od samych podstaw zapoznamy się z zasadami obowiązującymi w kaligrafii hebrajskiej i próbując ich przestrzegać, nakreślimy swoje pierwsze znaki, litery, zdania. Naszym głównym narzędziem pisarskim będzie stalówka umieszczona w obsadce, którą będziemy regularnie maczać w kałamarzu z atramentem.

Na warsztatach nie tylko w praktyce zapoznacie się z poszczególnymi literami hebrajskimi, opowiemy Wam również o tym jak dawniej powstawał atrament, pokażemy z jakich materiałów był wykonywany. Dowiecie się wielu ciekawostek, m.in. czy kobiety również mogły być soferkami? Hebraistka, lektorka języka hebrajskiego, kulturoznawczyni i koordynatorka Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego CKJ, Michalina Jadczak, zapozna Was z podstawowymi zagadnieniami związanymi ze specyfiką i kulturą pisma hebrajskiego.

21 listopada – Warsztaty kaligrafii hebrajskiej – Pieśń nad Pieśniami

Drugiego dnia warsztatów spróbujemy swoich sił jako soferzy i soferki kaligrafując wybrane słowa z Pieśni nad Pieśniami! O wybranych fragmentach tego tekstu biblijnego opowie Wam hebraistka Michalina Jadczak.

Kaligraficzny cymes! Kaligrafka wprowadzi Was także w tajniki przygotowania atramentu!

22 listopada – Warsztaty kaligrafii hebrajskiej – Flora biblijna

Ostatniego dnia każdy z uczestników spróbuje wykaligrafować całe zdanie Pieśni nad Pieśniami. Teksty ozdobimy kaligrafowanymi stalówką ściętą ornamentami roślinnymi. Literom spróbujemy nadać formy roślin, między innymi wydłużając niektóre z ich elementów.

 

Dla kogo przeznaczone są warsztaty?

Znajomość języka hebrajskiego nie jest wymagana w najmniejszym stopniu! Dawniej skrybowie, bardzo często nie znali dobrze języka w którym przepisywali tekst.

Nie są wymagane żadne wcześniejsze doświadczenia kaligraficzne. Warsztat jest odpowiedni zarówno dla osób zupełnie początkujących, jak i dla tych, którzy mają za sobą już pierwsze doświadczenia kaligraficzne.

 

Zajęcia poprowadzi Aleksandra Ćwikowska (@Nibme), nauczycielka kaligrafii z 7-letnim doświadczeniem w prowadzeniu warsztatów kaligraficznych. Założycielka Nice Letter Studio w Warszawie. Absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Stypendystka, a następnie członkini Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Autorka licznych kursów i warsztatów kaligraficznych. Przez ostatnie 7 lat, poprowadziła ponad 2000 godzin warsztatów, pokazów i kursów kaligraficznych. Autorskie prace graficzne, liternicze i malarskie prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju, i za granicą. Literę wpisuje w płaszczyznę malarską, w płaszczyznę twórczości introligatorskiej, graficznej i ilustratorskiej, formułując ją wciąż na nowo, nadając jej wewnętrzną dynamikę, problematyzując prosty znak.

 

Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY, należy jednak przygotować potrzebne materiały. Szczegółowa informacja na ten temat znajduje się TUTAJ.

Kontakt: ckj@jidysz.org.pl

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji