Warszawa Singera – Psychodeliki w kulturze jidysz

1.09.2024 16:00

W czasie warsztatu porozmawiamy o nazwach ziół, grzybów i innych środków zmieniających świadomość. Omówimy ich wykorzystanie w tradycyjnej medycynie, praktykach ezoterycznych i mistycznych, a także wśród żydowskiej bohemy.
Sięgniemy, jak to zwykle bywa i do literatury, i do prasy, i do historii kultury. Na koniec przygotujemy wspólnie fiolki z perfumami naturalnymi na bazie olejów i olejków eterycznych. 

Prowadzenie:

Karolina Szymaniak –  jidyszystka, literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka, lektorka języka jidysz, doktorka nauk humanistycznych. Bywa kuratorką. Zajmuje się nowoczesną literaturą jidysz, problematyką modernizmu, awangardy literaturą pisaną przez kobiety. Ciekawi ją komiks, nowoczesne żydowskie projektowanie graficzne i historia wizualności.


Natalia Chmielarz
– koordynatorka i kuratorka projektów kulturalno-artystycznych o tematyce wielokulturowej, zwłaszcza zaś języka i kultury Żydów aszkenazyjskich. Realizatorka festiwali: AN EPELE – אַן עפּעלע FESTIWAL JABŁKA (2021) oraz BULBES בולבעס – FESTIWAL ZIEMNIAKA (2022), łączących polsko-żydowskie dziedzictwo kulturowe. Od niedawna realizuje się w indywidualnej praktyce artystycznej. Debiutowała projektem „Der Kiosk/A geruder in kiosk” (2023, instalacja ready-made) zrealizowanym w ramach open calla łódzkiej Fundacji ARTernatywa. Obecnie pracuje nad wystawą multimedialną „Kwiaty wymieszałam z ziemią wszędzie” w duecie z fotografką Dorotą Stolarską-Kultys (Rotacyjny Dom Kultury, wrzesień 2024) i nad akcją mail-artową. Współpracuje między innymi z Centrum Kultury Jidysz i Fundacją Shalom, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Stowarzyszeniem Zasiej, Fundacją Ziemniaki i. Razem z przyjaciółką prowadzi audycję poświęconą muzyce bliskowschodniej w Radio Kampus.

Zapisy: ckj@jidysz.org.pl