Vogel/Vorobeichic – montaż. Slajdowisko

25.01.2024 19:00

„(…) Wyciąć skrawki niepodobne do żadnego ze znanych przedstawień…(…) W kwadraty, w prostokąty ram nieubłaganych zamyka rzut oka obcy, dysponujący krótko szereg odrębnych nastawień, jedno po drugim. Eksperymentem się nagle zanieci przed nami jasna poprawność założeń. Architektura, urbanizm, prawidła równowagi ludzi i kamieni koziołki przez siebie machną w kwadracie o równych ramach (…)”.
[Aleksander Janta-Połczyński, Naokoło świata, nr 86, czerwiec 1931]
 
Zapraszamy na slajdowisko – działanie artystyczne, podczas którego wspólnie zmontujemy fragmenty twórczości literackiej Debory Vogel z eksperymentami fotograficznymi Mojżesza Worobiejczyka. Całość zamkniemy w malutkich ramkach na slajdy i wyświetlimy na ekranie.
 
Wstęp wolny
25 stycznia, godz. 19:00
Centrum Kultury Jidysz, Andersa 15
 
Pomysł i realizacja: Natalia Chmielarz – koordynatorka i kuratorka projektów kulturalno-artystycznych o tematyce wielokulturowej, zwłaszcza zaś języka i kultury Żydów aszkenazyjskich. Realizatorka festiwali: AN EPELE – אַן עפּעלע FESTIWAL JABŁKA (2021) oraz BULBES בולבעס – FESTIWAL ZIEMNIAKA (2022), łączących polsko-żydowskie dziedzictwo kulturowe. Od niedawna realizuje się w indywidualnej praktyce artystycznej. Debiutowała projektem „Der Kiosk/A geruder in kiosk” (2023, instalacja ready-made) zrealizowanym w ramach open calla łódzkiej Fundacji ARTernatywa. Obecnie pracuje nad akcją mail-artową.