Skrzypce w imaginarium muzyki żydowskiej – warsztaty muzyczne z Marią Sławek

13.11.2023 18:00


Zapraszamy na warsztaty muzyczne z Marią Sławek, które odbędą się 13 listopada o godzinie 18:00!

Zapisy: ckj@jidysz.org.pl

Podczas warsztatu uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, dlaczego skrzypce uchodzą za najbardziej tradycyjny instrument w kulturze żydowskiej, poznają historie wielkich XX-wiecznych żydowskich artystów i artystek, będą mieli także okazję posłuchać rzadko prezentowanych nagrań. Nie ominiemy także obecności skrzypiec w filmach („Skrzypek na dachu”, „Jidł gra na skrzypcach”, „Lista Schindlera”) i w literaturze.

Wraz z uczestnikami stworzymy konspekt nieistniejącej (jeszcze) galerii muzealnej poświęconej polskim muzykom żydowskim. Zastanowimy się, jakie informacje powinny znaleźć się na takiej wystawie, jaki zastosować klucz doboru bohaterów i bohaterek – stworzymy galerię marzeń.

Maria Sławek – Skrzypaczka, wykładowczyni, badaczka. Łączy działalność koncertową z pasją naukową, działaniami społecznymi i projektami artystycznymi. Współzałożycielka i prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga, doktor habilitowana sztuki. Prowadzi swoją klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, wykładała także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jako jedyna w Polsce prowadzi autorskie zajęcia „Historii muzyki żydowskiej“ w ramach Podyplomowych Studiów Polsko – Żydowskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Jako solistka występowała z większością polskich orkiestr symfonicznych, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Polskiego Radia czy Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej.

Partnerem wydarzenia jest Instytut Mieczysława Wajnberga

 

Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji