“Ostatnia podróż Winterberga” – spotkanie wokół książki

17.12.2021 18:00

Zapraszamy na ostatnie już spotkanie otwarte w tym roku!

? 17 grudnia o 18:00 na żywo na FB Centrum Kultury Jidysz porozmawiamy o książce Jaroslava Rudiša “Ostatnia podróż Winterberga”, a naszymi gościniami będą tłumaczka powieści Małgorzata Gralińska i kulturoznawczyni Aleksandra Bartelska.

O książce ze strony Wydawnictwa Książkowe Klimaty:

? Jan Kraus przed wieloma laty uciekł z Czechosłowacji i trafił do niemieckiego więzienia. 99-letni Wenzel Winterberg nie rozstaje się z czerwonym bedekerem, przewodnikiem z 1913 roku, symbolem starego, uporządkowanego świata, świata tuż przed katastrofą…

Obaj bohaterowie wyruszają w niezwykłą podróż. Jadą pociągiem po współczesnej Europie, a jednocześnie poruszają się po dawnej wielonarodowej, wielowyznaniowej monarchii. Szukają śladów wielkiej miłości Winterberga, Lenki, Żydówki, pierwszej kobiety na Księżycu.

? Małorzata Gralińska – absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Tłumaczy i Języków Obcych UAM. Początkowo leksykografka, do dziś tłumaczka przysięgła. Zdobywczyni wyróżnień w konkursach translatorskich organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (2018) oraz Festiwalu Puls Literatury (2018, 2019). Uczestniczka 20. Straelener Atriumsgespräche – kilkudniowych warsztatów dla tłumaczy książki Herkunft Sašy Stanišcia (z udziałem autora).

? Aleksandra Bartelska – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN oraz Polskiej Akademii Księgarstwa. Jako eseistka publikowała między innymi w Magazynie Wizje. Księgarka w Nowej Księgarni w Nowym Teatrze. Udziela się w kolektywie Warszawskie Księgarnie Kameralne; współorganizowała m.in. wydarzenia w ramach Warszawskiego Weekendu Księgarń Kameralnych w 2016 i 2017 roku. Ostatnio zadebiutowała jako slamerka.

 

Program współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji