O Racheli Auerbach na Poddaszu Kultury

26.02.2016 18:00

Polecamy serdecznie spotkanie z Karoliną Szymaniak i Sylwią Chutnik, organizowane przez Kulturę Liberalnę oraz Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury na Poddaszu Kultury (ul. ul. Chmielna 15 lok. 9).

 

Wiecej informacji:

„«Ona jest kapkę uparta, ale co to za talent!”» – notowała w dzienniku pod datą 7 maja 1944 roku Basia Temkin-Bermanowa, komentując jedną z prac Racheli Auerbach napisanych po wyjściu z getta na zlecenie Żydowskiego Komitetu Narodowego. Tak, bez wątpienia ta wciąż niedostatecznie znana pisarka, krytyczka i dziennikarka, tworząca po polsku i w jidysz, była uparta i utalentowana, niezwykle zdeterminowana, często zapewne szorstka i swoją bezkompromisowością nie zawsze jednała sobie ludzi. Miała jednak poczucie misji i odpowiedzialności wobec zamordowanych”.

Tak o Racheli Auerbach pisze badaczka jej twórczości i zarazem redaktorka jej dzieł Karolina Szymaniak. Szansą na przybliżenie postaci tej niezwykle ciekawej i barwnej żydowskiej pisarki są jej dzienniki i teksty zamieszczone w tomie „Pisma z getta warszawskiego”, który w lutym ukaże się nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego. Z tej okazji serdecznie zapraszamy na dyskusję wokół pism Auerbach z udziałem redaktorki tomu oraz Sylwii Chutnik.

Prowadzący: Justyna Czechowska i Piotr Kieżun
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1569733813350416


WSTĘP WOLNY

rachela