Maria i gar zupy – gotowanie performatywne

17.10.2024 18:00

Maria Toboła w jednej dłoni trzyma chochlę, drugą podtrzymuje gar pełen zupy.

Zapraszamy do wspólnego performatywnego gotowania יױך (jojch), czyli bulionu z קניידלעך (knejdlech) – kulkami macowymi oraz innymi warzywnymi dodatkami. 

Zainspirował nas obraz Majera Kirszenblata “Matka i gar zupy”, który możecie zobaczyć na wystawie “(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata”. Jak wspominał malarz: Zupa cały dzień perkotała na wolnym ogniu. I tak co i rusz wrzucała do niego rozmaite dodatki, a to trochę marchewki, a to kartofla, garść kaszy, kawałki kurczaka, a nawet i wołowiny. Pod koniec dnia zupa była gotowa. Zachęcamy do wspólnego gotowania i odkrywania smaków kuchni żydowskiej. Tym razem zupa będzie wegetariańska.

Zapisy: https://tinyurl.com/5cn6tmhv
Koszt: 30 zł.

 

Prowadzenie:

Maria Toboła – artystka interdyscyplinarna. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a następnie nowe media na ASP w Poznaniu oraz ASP w Warszawie. Dyplom obroniła w pracowni Leszka Knaflewskiego w Poznaniu. Sprawnie łączy zarówno tradycyjne, jak i nowe media artystyczne, skupiając się na przekazaniu konceptu, stojącego za jej działaniami. Elementami łączącymi jej prace są absurd, ironia, żart, nostalgia i melancholia, za pomocą których artystka komentuje rzeczywistość. Artystka sięga również do sztuki kulinarnej, którą łączy z namysłem czysto konceptualnym. Gra z przaśnością obrazów obecnych w pamięci zbiorowej, takich jak samochód wyładowany przyprawą Kucharek czy kebab. Wspólnie z Marią Magdaleną Kozłowską współtworzy performatywno-kabaretowy duet Małpeczki.

Natalia Chmielarz – koordynatorka i kuratorka projektów kulturalno-artystycznych o tematyce wielokulturowej, zwłaszcza zaś języka i kultury Żydów aszkenazyjskich. Realizatorka festiwali: AN EPELE – אַן עפּעלע FESTIWAL JABŁKA (2021) oraz BULBES בולבעס – FESTIWAL ZIEMNIAKA (2022), łączących polsko-żydowskie dziedzictwo kulturowe. Od niedawna realizuje się w indywidualnej praktyce artystycznej. Debiutowała projektem “Der Kiosk/A geruder in kiosk” (2023, instalacja ready-made) zrealizowanym w ramach open calla łódzkiej Fundacji ARTernatywa. Współautorka wystawy multimedialnej “Kwiaty wymieszałam z ziemią wszędzie” (Rotacyjny Dom Kultury, 2024).

 

Wydarzenie towarzyszące TISZ Festiwalowi organizowane przez Centrum Kultury Jidysz.

Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.