Gorączka archiwum – warsztaty researcherskie z Wandą Lacrampe

21.11.2023 18:00


Zapraszamy Państwa na wyjątkowe warsztaty z Wandą Lacrampe – dokumentalistką, specjalistką od spraw niemożliwych i cudów kwerendalnych, która współpracowała z Teresą Torańską, Anną Bikont, Moniką Sznajderman czy Marcelem Łozińskim.
Jak ze skrawków informacji wysnuć biografie? Zrekonstruować dzieje rodziny rozrzuconej po całym świecie? Ile może powiedzieć nam archiwalny dokument, reklama, książka telefoniczna? Jak odtworzyć życie ulicy zamordowanego miasta? Gdzie szukać, gdy sprawa wydaje się beznadziejna?

Na warsztatach Wanda Lacrampe przedstawi wybrane sprawy, nad którymi pracowała i pokaże metody swojej pracy. W drugiej części – osoby uczestniczące będą mogły zmierzyć się z przygotowanymi przez prowadzącą i zespół CKJ zadaniami – i spróbować swoich sił w roli archiwalnych detektywów.

ZAPISY: https://tinyurl.com/2remkhea

Wanda Lacrampe – dziennikarka telewizyjna i prasowa, tłumaczka, absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1981-2001 związana z TVP, gdzie przygotowywała pełnometrażowe realizacje filmowe, programy publicystyczne, monograficzne, dotyczące sztuki. W latach 2001-2007 kierowała archiwum „Przekroju”. Od roku 2008 pracuje jako researcherka, robiącą kwerendy i zbierającą dokumentację na potrzeby powstających książek, rzadziej filmów dokumentalnych czy wywiadów prasowych. Pracowała między innymi przy Sendlerowej Anny Bikont, Tancerce i Zagładzie. Historii Poli Nireńskiej Weroniki Kostyrko, stałej ekspozycji w Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie, francuskim serialu dokumentalnym Zagłada Żydów Europy.

_____________________________________________________________________________

Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji