uczestnicy spotkania

Zakończenie Seminarium online

Piątkowy wieczór w CKJ był wyjątkowy – kilkadziesiąt osób z krajów na kilku kontynentach spotkało się online, by podsumować 18. Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz, które trwało od 29 czerwca do 17 lipca. To pierwszy kurs, który odbywał się całkowicie zdalnie. Dzięki determinacji nauczycieli, organizatorów oraz słuchaczy, okazał się niebywałym sukcesem.

Studenci z Australii, Europy i Ameryki prezentowali zdobyte w ciągu trzech tygodni umiejętności. Za ich wysiłek podziękowała im Hanna Pałuba, wicedyrektor Teatru Żydowskiego. – Mam nadzieję, że spotkamy się w Warszawie w kolejnym roku. Nauka online przez trzy tygodnie była dla wszystkich wyzwaniem – powiedziała.

Również dla Gołdy Tencer jest bardzo ważne, że tak wiele osób zdecydowało się brać udział w kursie. Dyrektor Teatru Żydowskiego i założycielka Fundacji Shalom planuje już kolejny projekt międzynarodowy, w który mieliby zostać włączeni absolwenci Seminarium.

– Nauka w tym roku była dla nas technicznym wyzwaniem. Robiliśmy to po raz pierwszy. To dla nas lekcja na kolejny rok, chociaż mam nadzieję, że spotkamy się w Warszawie – zapewnia Hanna Pałuba. – Dziękuję za ciężką pracę i bycie z nami.

Uczniowie Reyze Turner zaprezentowali napisane w ramach zajęć eseje. Uczestnicy warsztatów twórczego pisania w jidysz prowadzonych przez Ethel Niborski przeczytali stworzone przez siebie utwory. Byli również studenci, którzy pochwalili się swoim talentem wokalnym, śpiewając w jidysz. Każdy miał okazję podzielić się wrażeniami z zajęć i pokazać najciekawsze prace.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy wspólnie obejrzeli spektakl “Mazl Tov” w reżyserii Gołdy Tencer.

Do zobaczenia na kolejnym Seminarium za rok!

 

Organizatorem Międzynarodowego Seminarium Języka i Kultury Jidysz jest Fundacja Shalom we współpracy z Centrum Kultury Jidysz.

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.

Patronat nad projektem: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i Żydowski Instytut Historyczny.

Comments are closed.