Seniorzy już dziś mogą zapisywać się na zajęcia UTW, które ruszą od października. W programie są wykłady dwa razy w tygodniu oraz codzienne zajęcia warsztatowe: lektoraty jidysz, hebrajskiego i angielskiego, zajęcia komputerowe, gimnastyka, malarstwo, wycinanka, collage, teatr, teatrzyk lalkowy, pantomima, piosenka i kuchnia żydowska. Słuchacze UTW wspólnie obchodzą żydowskie święta oraz ważne uroczystości. W ubiegłym semestrze – z powodu panującej epidemii – niemal od razu działalność Uniwersytetu przeniosła się online. W nadchodzącym semestrze, jeśli będzie taka konieczność, również zapewnimy zajęcia w formule zdalnej.
Teatrzyk lalkowy Simche od pięciu lat odwiedza przedszkola, szkoły, dzienne domy opieki i oddziały szpitalne, gdzie prezentuje swój repertuar. Seniorzy samodzielnie przygotowują lalki, scenografię i rekwizyty wykorzystywane w spektaklach. Zajęcia prowadzi Katarzyna Batarowska, jednocześnie koordynatorka całego UTW. – Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane rozwijaniem swojej pasji teatralnej. Znajdzie się u nas miejsce nie tylko dla aktorów, ale też osób z talentem plastycznym i organizacyjnym – zapewnia Katarzyna Batarowska.
Warsztaty wycinanki żydowskiej i collage prowadzi Monika Krajewska, która sama jest utalentowaną i znaną w środowisku artystką. Zajęcia zaczyna od opowieści o tradycyjnej wycinance znanej w Europie w XIX wieku, o symbolach żydowskich i innych dziedzinach sztuki, które mogą posłużyć za inspirację. – Na warsztaty przychodzą osoby, które wcześniej nie miały do czynienia ze sztuką lub tradycją żydowską, a zaczynają robić wycinanki z własnym, rozpoznawalnym stylem – wyjaśnia Monika Krajewska.
Warsztaty komputerowe pozwalają Seniorom poznać funkcjonowanie nie tylko komputerów, ale również smartfonów. Dzięki zajęciom Słuchacze wiedzą jak zrobić przelew elektroniczny, kupić bilet do teatru, a przede wszystkim, jak nie dać się oszukać w sieci. – Pod słowem “telefon”, czy “komputer” kryje się znacznie więcej niż jeszcze 10 lat temu – zaznacza instruktor Kamil Ołdakowski. – Telefon nie służy tylko do rozmów. Jest jednocześnie aparatem, kamerą, radiem. To przyrząd do pracy zawodowej, skrzynka pocztowa, nawigacja drogowa, karta płatnicza, placówka banku, biletomat i parkomat.
Warto orientować się w tych wszystkich możliwościach i robić to bezpiecznie. Tego właśnie można nauczyć się na UTW.
Monika Leszczyńska jest instruktorką tańca izraelskiego od ponad 20 lat. Od 2006 uczy Seniorów na UTW Teatru Żydowskiego-Centrum Kultury Jidysz. – Taniec to wszechstronna aktywność, która pomaga jak najdłużej zachować formę – zapewnia. – Taniec wyzwala emocje i stwarza możliwość ich wyrażania. Wiele osób mówi, że tańce izraelskie dodają energii, a słuchacze wychodzą z zajęć uśmiechnięci. Warto spróbować samemu!
– Niech nie myślą młodzi, że my już niczego nie potrafimy! – podkreśla Ryszard Kluge, aktor prowadzący zajęcia z pantomimy. – Potrafimy świetnie się bawić na zajęciach.
Wszystkich chętnych zapraszamy do zapoznania się z programem UTW podczas Dnia Otwartego 24 sierpnia (poniedziałek) o godz. 11 https://www.facebook.com/events/2743636765873438/
Szczegółowe informacje na stronie jidyszland.pl Kontakt: utw@jidysz.org.pl, tel. 22 620 47 33
Program współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji