Wirtualna prezentacja Żydowskiego Instytutu Historycznego w wykonaniu Karoliny Szymaniak – to jedna z atrakcji, jaka czekała na słuchaczy Międzynarodowego Seminarium Języka i Kultury Jidysz w ten weekend.
ŻIH powstał w 1947 r., a jego pierwszym dyrektorem był Nachman Blumental. Tradycja naukowa Instytutu nawiązuje do YIVO – założonego w 1925 r. Żydowskiego Instytutu Naukowego, który od 1940 r. ma swoją siedzibę w Nowym Jorku.
ŻIH prowadzi badania naukowe, wydaje książki, organizuje wystawy i wydarzenia kulturalne. Prowadzi szeroką działalność, a jego największym skarbem jest Archiwum Ringelbluma należące do Stowarzyszenia ŻIH. ŻIH pomaga też prowadzić badania genealogiczne – ma w tym ogromne doświadczenie i sukcesy w odnajdywaniu przodków.
Karolina Szymaniak opowiedziała nam o samym budynku, w którym mieści się Instytut. Dziś to jedyny adres przy ul. Tłomackie.
– To poraniony budynek i wchodząc do niego, zobaczycie te rany – mówiła Karolina Szymaniak o śladach pożaru, jaki wybuchł po wysadzeniu Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Te ślady wciąż są widoczne na podłodze ŻIH-u.
19. Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz to drugi kurs prowadzony przez Fundację Shalom i nasze Centrum w formule online. Bierze w nim udział 65 osób z kilkunastu krajów! Codziennie uczymy się jidysz na czterech poziomach zaawansowania, bierzemy udział w warsztatach, wykładach, tutorialach, konwersacjach oraz dodatkowych zajęciach integracyjnych.
Więcej o Seminarium na stronie: http://jidyszland.pl/pl/seminarium-jidysz/
Patronat nad projektem: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Żydowski Instytut Historyczny
Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny