Objazd naukowy śladami żydowskimi po Dolnym Śląsku

14.06.2016 15:00

W dniach 26-29 maja zorganizowaliśmy w Centrum doroczny naukowy objazd szlakiem żydowskim. Tym razem wybraliśmy się na Dolny Śląsk.

Zaczęliśmy oczywiście od Wrocławia i odwiedzin w Synagodze pod Białym Bocianem. Spotkaliśmy się tam z  Janem Kirschenbaumem, który opowiedział o dziejach oraz współczesnym życiu gminy żydowskiej. Potem udaliśmy się na Stary Cmentarz Żydowski przy ulicy Ślężnej, gdzie obejrzeć można monumentalne grobowce i niezwykłe macewy inspirowane różnymi stylami i nurtami sztuki.

Pranek drugiego dnia upłynął nam na zwiedzaniu cmentarza żydowskiego w Legnicy oraz Jawora, gdzie oprócz wspaniałego Kościoła Pokoju znajduje się też średniowieczna synagoga, przemianowana na kaplicę szpitalną pod wezwaniem świętego Wojciecha. Fragmenty IV wiecznej synagogi mogliśmy też obejrzeć w Strzegomiu –budynek w zmienionym kształcie zamieniony został na kościół św. Barbary. Obejrzeliśmy także teren dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Trzeciego dnia spędziliśmy nieco czasu w przepięknej Świdnicy i ruszyliśmy w kierunku Dzierzoniowa, gdzie odnowiona została niedawno jedna z  kilku niezniszczonych w trakcie Nocy Kryształowej synagoga, po której oprowadził nas Pan Maciej Kmiecik.                                                             Wstąpiliśmy także na dzierżoniowski cmentarz, na którym zachowały się dawne macewy, a także odbywają się pochówki współcześnie. Ten dzień zakończyła krótka wizyta w Kłodzku, gdzie mimo ulewy udało nam się  dotrzeć na zamknięty i niewielki cmentarz, a potem zasłużony odpoczynek w Dusznikach Zdrój.

Ostatni dzień naszego objazdu rozpoczęliśmy od ponownej wizyty w Kłodzku i krótkiego spaceru po rynku oraz malowniczym Moście Św. Jana. W poszukiwaniu kolejnej synagogi wyruszyliśmy natomiast do Ziębic, gdzie przy ulicy Wąskiej 11 stoi nieczynny i opuszczony dziś budynek, stworzony w stylu angielskiego neogotyku. W Ziębicach udało nam się znaleźć także oddalony nieco od centrum miasta, położony na pagórku cmentarz żydowski z zachowanymi macewami.

Ostatnim punktem na naszej tegorocznej trasie była Oleśnica, gdzie w budynku dawnej synagogi znajduje się obecnie filia wrocławskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej oraz zbór Kościoła Zielonoświątkowego. O budynku oraz wiernych opowiadał nam pastor Paweł Cieślar.

Na naszej trasie znalazło się łącznie 14 miejscowości, a historię Żydów zamieszkujących poszczególne miejscowości tradycyjnie już przedstawiali w swoich referatach sami uczestnicy objazdu.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim przedstawicielom instytucji, którzy zgodzili się z nami spotkać w trakcie objazdu oraz umożliwili wstęp do obiektów!

A my już zastanawiamy się powoli, gdzie pojedziemy za rok 🙂

IMG_20160527_110901

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA