KIBBUTZ – Ruszył nabór do grupy warsztatowej


Jako dumni patroni zachęcamy do wzięcia udziału w działaniach grupy warsztatowej Kibbutz, do której właśnie ruszył nabór. 
Już niedługo będziemy wspólnie działać!

Badaczki, artyści, mieszkanki! Praktycy, teoretyczki i marzyciele — zapraszamy do kolektywnego procesu! Będziemy rozmawiać o rolniczej i żydowskiej historii Grochowa, pracować ze znanymi i jeszcze nieodkrytymi formami upamiętnień oraz zastanawiać się nad tym, jak działać z przeszłością w duchu współodpowiedzialności za przyszłość. 

W efekcie wspólnego procesu opracujemy upamiętnienie grochowskiego kibucu. Trwałe lub tymczasowe, materialne lub performatywne, jedno lub kilka. Nie zakładamy konkretnej formy działania. Będziemy czerpać z metod tańca i ruchu, muzyki i dźwięku, fotografii i tego wszystkiego, co wniosą osoby współtworzące grupę warsztatową.

Warsztaty będą odbywały się:

→ co dwa tygodnie w soboty,

→ od 27 kwietnia do 6 lipca,

→ między 11:00 a 15:00. 

Zgłoszenia → do 11 kwietnia
Wyniki → do 18 kwietnia

Formularz zgłoszeniowy

Zgłoś się tylko wtedy, gdy planujesz wziąć udział we wszystkich spotkaniach. Zależy nam na wspólnym procesie.
Miejsce spotkań podamy w późniejszym terminie. Zabiegamy o to, by warsztaty odbyły się na Pradze-Południe.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Domu Sztuk oraz w wydarzeniu na Facebooku.

 

Prowadzenie procesu: Dorian Widawski
Koordynacja: Marta Palińska
Produkcja: Barbara Nowak
Promocja: Melissa Czaplicka, Antonina Dukowicz

KIBUC GROCHÓW
Pierwsze osoby, które tuż przy granicy Warszawy uruchomiły ten pionierski projekt, zaczęły pracę w 1920 roku. Trudności finansowe w latach trzydziestych i rosnący antysemityzm utrudniały działanie, ale nawet początek wojny nie zatrzymał kibucników i kibucniczek, których liczba stale rosła. Gospodarstwo funkcjonowało do 1942 roku, jednak nie udało się go odbudować po wojnie. W miejscu uprawianych buraków, pomidorów czy rabarbaru wyrosły bloki, sklepy i zajezdnia autobusowa. Nie istnieje trwały ślad, który przypominałby o tej rolniczej, wspólnotowej i żydowskiej działalności.

Dom Sztuki
To przestrzeń integracji i współpracy. Miejsce, w którym mieszkamy, hodujemy warzywa i organizujemy wydarzenia. Od 2021 roku działamy na warszawskim Grochowie. Czerpiemy z historii i tożsamości naszej okolicy. W 2023 roku otworzyliśmy bibliotekę do wymiany książek, zapraszaliśmy na wakacyjne pokazy filmowe i do współtworzenia ogrodu spółdzielczego. Zorganizowaliśmy cykl wydarzeń o mieście i klimacie „Grochów szczęśliwy”, a w ramach projektu „KIBBUTZ” podejmowaliśmy działania związane z grochowskim kibucem. Więcej → www.domsztuki.org.

Tags: No tags

Comments are closed.