CKJ na Festiwalu Singera 2022

28.08.2022 13:00

Zapraszamy na Andersa 15 na warsztaty, wykłady i spotkania z ciekawymi twórcami w ramach Festiwalu Warszawa Singera!

 

28 sierpnia (niedziela)

godz. 13 “Kolaże filozoficzne” – warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży (wiek: 12+)
Prowadzenie: Julia Szawiel i Alicja Balcerak

Zajęcia inspirowane przemijającą epoką prasy drukowanej. Z pomocą techniki kolażu będziemy eksplorować wybrane prądy filozoficzne i intelektualne, które wyrosły i wciąż rosną na gruncie kultury żydowskiej.

Zapisy: ckj@jidysz.org.pl, liczba miejsc ograniczona

godz. 15 Rodzinne warsztaty muzyczne: “Śpiewaj ptaku, śpiewaj” – prowadzenie: Nataliya Utesheva Kasyanchyk

W programie:
– chasydzki nigun (modlitwa bez słów)
– dawne pieśni ludowe w języku polskim i ukraińskim: kołysanki o miłości i macierzyństwie, pieśni o życiu i światopoglądzie ludzi.

Zapisy: ckj@jidysz.org.pl, liczba miejsc ograniczona

godz. 17 Opowieść muzyczna: “Rękoczyny. Opowieści kobiecego gniewu”, Agnieszka Aysen Kaim

Czas kobiecy to “postprzygody” – konsekwencje opiewanych przez poetów męskich przygód. W tle męskich działań kobiety mogą rzucać klątwy i poddawać się woli ojców i mężów, jak Fata Awdaga z Mostu na Drinie lub cicho usuwać się w cień, gdy nastaje „ta druga”, jak Iranka Hajjat
z opowiadania Mahbube Mirqadiri “Podarek z podróży”, lub też buntować się jak królowa Waszti. Siedząc nad krosnem czy haftem albo szydełkiem w ręku, epickie kobiety gromadziły złość i obmyślały zemstę, choć ta nie zawsze przynosiła ulgę. A są wśród nich również opowieści nam bliższe, zza ściany, sąsiedzkie, a także te z sal sądowych, relacje bezimiennych żon i córek, uchodźczyń uciekających ze swoich krajów. Usłyszycie więc narracje tradycyjne, literackie i osobiste. Historie dotkliwe i niewygodne, opowiadane z kobiecej perspektywy, przemilczane w obowiązujących dyskursach.

Wystąpią: opowiadanie – Agnieszka Aysen Kaim, akompaniament – Mateusz Szemraj (gitara klasyczna i etniczne instrumenty strunowe).

Agnieszka Ayşen Kaim – orientalistka, tłumaczka, wykładowczyni i opowiadaczka. Orientalistykę wybrała z racji swojego tureckiego pochodzenia. Tłumaczy, bo to najszybszy sposób przemieszczania się między dwiema kulturami, a opowiada i wykłada, aby przybliżyć złożoność obu kultur, ich wartości, tradycji, ale też historii osobistych. W ramach Grupy Studnia O. realizuje projekty o szeroko rozumianej tematyce orientalnej, zwłaszcza tureckiej i perskiej, sięgając do nieznanych w Polsce eposów i opowieści tradycyjnych, a także historii osobistych znanych Polaków związanych z Orientem. Napisała autorską opowieść dla dzieci i młodzieży „Bahar znaczy Wiosna” (Poławiacze Pereł, 2014, III nagroda w konkursie Książka Roku 2016 PS IBBY).

Mateusz Szemraj – ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie gitary klasycznej prof. Ryszarda Bałauszko. Ponadto gra na gitarze elektrycznej oraz instrumentach etnicznych: lutni arabskiej (al oud), lutni perskiej (tar) i polskich cymbałach. Dwukrotnie otrzymał stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Współpracował z orkiestrami warszawskiej Opery Narodowej i Filharmonii Narodowej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Sinfonietty Cracovii. Uczestniczył w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej. Występuje m.in. zespołach Sentido del Tango oraz MOSAIC.

Wstęp wolny

 

29 sierpnia (poniedziałek)

godz. 11 Międzypokoleniowa feta w CKJ

W programie koncert, gra miejska śladami Idy Kamińskiej, warsztaty kulinarne, malarskie, collage, taneczne oraz muzyczne.

Szczegóły: http://jidyszland.pl/events/event/miedzypokoleniowa-feta-w-ckj/

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy na: utw@jidysz.org.pl, liczba miejsc ograniczona.

 

30 sierpnia (wtorek)

godz. 18 Spotkanie autorskie z prof. Sławomirem Buryłą wokół publikacji “Getto warszawskie w literaturze polskiej”

Prowadzenie: Wiesława Młynarczyk

Wstęp wolny

Wydarzenie Towarzyszące zorganizowane przez Muzeum Getta Warszawskiego

 

31 sierpnia (środa)

godz. 18 prezentacja filmów animowanych z kolekcji Ośrodka Pogranicze: “Sąsiedzi. Bajki, baśnie, legendy, pieśni i wspomnienia mieszkańców” – opowieści o wielokulturowej społeczności Sejn i okolic”

Słowo wstępne: Dominika Ludwig

Wstęp wolny

 

1 września (czwartek)

godz. 10 sesja naukowa “Kultura i polityka. W 70. rocznicę śmierci/mordu na członkach Żydowskiego Komitetu Antyfaszystowskiego w ZSRR” – pod opieką naukową dr Karoliny Szymaniak

Szczegóły: http://jidyszland.pl/events/event/sesja-naukowa-kultura-i-polityka/

Wstęp po potwierdzeniu obecności – do 20 sierpnia na: ckj@jidysz.org.pl; liczba miejsc ograniczona

Wydarzenie transmitowane on-line – szczegóły na: www.festiwalsingera.pl

 

2 września (piątek)

godz. 17 T(a)encerówka vol. 2, czyli szalona impreza u cadyka Cekajota

Druga odsłona wydarzenia, podczas którego może wydarzyć się dosłownie wszystko! Będziemy gotować według przedwojennych żydowskich przepisów, ucztować, wróżyć, śpiewać w jidysz i tańczyć, a imprezę zwieńczy wyjątkowy koncert solo Natana Kryszka.

Program:
godz. 17:00 Warsztaty wegańskiej kuchni żydowskiej z Michałem Lachurem
godz. 18:00 Kącik kaligrafowanych wróżb Aleksandry Wójcik
godz. 19:30 Wspólna uczta i warsztaty piosenki jidysz z Teresą Wrońską

Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Teatr Żydowski-Centrum Kultury Jidysz w ramach projektu „Lektoraty jęz. jidysz, hebrajskiego i warsztaty piosenki jidysz” / Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

godz. 20:30 Koncert:„Must remain unspoken” | Natan Kryszk solo (saksofony/instrument własnej produkcji)

Koncert transmitowany on-line – szczegóły na: www.festiwalsingera.pl

Natan Kryszk – saksofonista, malarz i rzeźbiarz. Współzałożyciel tria Pokusa (Olter/Bryndal/ Kryszk), które występowało na wielu festiwalach, takich jak Off Festiwal, Jazz nad Odrą, Niewinni Czarodzieje, Jazz Jantar, czy Unsound, oraz na deskach wielu klubów. Uczestniczy w tworzeniu warszawskiej sceny improwizowanej, m.in w Warszawskiej Orkiestrze Improwizowanej Ray’a Dickaty’ego. Jako rzeźbiarz współpracuje z Grupą Nowolipie, Pawłem Althamerem, Józkiem Gałązką, Adą Rączką. Autor muzyki do spektakli teatralnych i tanecznych Weroniki Pelczyńskiej, Patrycji Kowańskiej, Justyny Sobczyk, Teatru 21, Kuby Kowalskiego, Darii Kopiec i Marty Ziółek.

Na wszystkie wydarzenia T(a)encerówki wstęp wolny

 

3 września (sobota)

godz. 16 Żydowski Salon Literacki: spotkanie wokół książki “Wizyta” Kathariny Volckmer z udziałem Aleksandry Bartelskiej i Adama Lipszyca

(Wydawnictwo Pauza, 2022)

Wstęp wolny