ŻYDOWSKI UNIWERSYTET OTWARTY

ZAPRASZAMY NA KOLEJNY SEMESTR ŻUO – zapisy na semestr letni już otwarte!

 CO TO JEST ŻYDOWSKI UNIWERSYTET OTWARTY – ŻUO?

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy,  a grono współpracujących z nami wykładowców staramy się regularnie poszerzać. Wśród nich znaleźli się już m.in: dr hab. Adam Lipszyc (PAN), prof. Jacek Leociak (PAN), dr hab. Roma Sendyka (UJ) , dr hab. Agata Bielik (Uniwersytet w Nottingham), prof. Paweł Śpiewak (UW), dr Elżbieta Janicka (PAN), dr Natalia Krynicka (Sorbona), prof. Hanna Zaremska (PAN), prof. dr hab. Wojciech Burszta (Uniwersytet SWPS). Na zajęcia składa się kilka  bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców  i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmieniamy co semestr. Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia!

Program obejmuje 70h akademickich zajęć uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne.

Temat przewodni semestru letniego 2017/2018: Filozofia żydowska
Opis semestru:

Tym razem na zajęciach omawiane będą różne nurty filozofii żydowskiej. Razem z zaproszonymi wykładowcami prześledzimy rozwój żydowskiej myśli religijnej, politycznej, feministycznej.

Wśród wykładowców między innymi: prof. Adam Lipszyc, dr Piotr Paziński, dr hab. Piotr Laskowski, mgr Sebastian Matuszewski, mgr Bella Szwarcman-Czarnota, prof. Stanisław Obirek, dr Katarzyna Szafranowska.

W tym semestrze dodatkowo spotkania seminaryjne poprowadzą dr Piotr Paziński, prof. Adam Lipszyc oraz dr Joanna Ostrowska.

 

Wykłady odbywają się w Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15 w środy oraz wybrane poniedziałki w godzinach 17.30-20.30. Seminarium towarzyszące odbywać będzie się w wybrane wtorki w godzinach 17.30-19.00.

 

Na zgłoszenia czekamy do 18 lutego lub do wyczerpania limitu wolnych miejsc.  

Początek semestru: 21 lutego.

 

 

 

Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci UW regularnie uczęszczający na zajęcia po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go drogą elektroniczną na adres: ckj@jidysz.org.pl.

 

OPŁATY
Opłata semestralna zwykła: 150 zł
Opłata semestralna dla studentów, seniorów i słuchaczy UTW: 100 zł

Dane do przelewu:

60 1240 6292 1111 0010 4807 3364

Teatr Żydowski
ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa
Z dopiskiem: opłata za semestr letni ŻUO

 

 


WYKŁADOWCY O ŻUO
„Inicjatorom tego przedsięwzięcia udało się pozyskać do współpracy wykładowców z całego kraju, dzięki czemu studenci otrzymują szeroką panoramę kierunków rozwoju studiów żydowskich w Polsce”. Joanna Lisek (Uniwersytet Wrocławski)

„Bardzo dobrze, że ŻUO istnieje, i że mieści się akurat w Warszawie, gdzie wychodząc z wykładu spaceruje się ulicami, na których kultura żydowska niegdyś kwitła. Dzięki temu zajęcia nie są abstrakcją, a słuchacze patrzą inaczej na swoje miasto”.
Natalia Krynicka (Sorbona)

„ŻUO jest potrzebnym i niezbywalnym przedsięwzięciem w nastawionym na coraz to nowe wyzwania w systemie edukacyjnym”.
Monika Szabłowska-Zaremba (Katolicki Uniwersytet Lubelski)

„Podoba mi się formuła: Nauczanie nie tylko studentów, ale także zainteresowanych ze starszych pokoleń. Jest to formuła wymagająca dla wykładowców, ale może być bardzo owocna”.
Jan Doktór (Żydowski Instytut Historyczny)

 

 

STUDENCI O ŻUO

„Bardzo ciekawe zajęcia, prowadzone na poziomie akademickim”

„Przyjazna atmosfera, można się wiele dowiedzieć.”

„Najlepsi wykładowcy, najnowsze badania, historia idei w pigułce.”

„Ciekawa tematyka przekazana w zrozumiały sposób.”

 

Szczegóły i zapisy pod numerem  tel. 22 40 991 00
lub pod adresem e-mail:
ckj@jidysz.org.pl

Koordynatorka projektu: dr Martyna Steckiewicz

 

 FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY I PLAN ZAJĘĆ:

ŻUO-lato-2017-2018-ankieta-zgłoszeniowa

Żydowski_Uniwersytet_Otwarty_plan_zajęć

materiały do zajęć

żuo 2

Partnerzy: