“Żywot i śmierć pana Hersha Libkina…” – spotkanie wokół dramatu

21.04.2022 19:30

Zapraszamy na spotkanie online z Ishbel Szatrawską, autorką dramatu “Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”!

21 kwietnia, godz. 19.30 – transmisja na FB Centrum Kultury Jidysz

Spotkanie poprowadzi Magdalena Kozłowska.

O książce:

Ocalały z Shoah emigrant z Polski przybywa do Stanów Zjednoczonych, by robić karierę w Hollywood. Wygrywa casting organizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i zostaje aktorem. Wygląda na to, że ziszcza się amerykański sen. Sprawy komplikują się jednak, gdy przeszłością Hersha zaczynają interesować się agenci FBI. Czy nie jest on przypadkiem uczestnikiem międzynarodowego, komunistycznego spisku?

“Gdyby Woody Allen i Quentin Tarantino w jednym spali domu, a nad ranem przyszła Ishbel Szatrawska poprzestawiać im zabawki, poburzyć im budowle z Lego i pozamieniać główki lalek, to właśnie tak by się to mogło skończyć. To znaczy – tym zaowocować. Świetnym, broadwayowskim, wręcz filmowym tekstem teatralnym. Który naprawdę dobrze się czyta, i który z pewnością dobrze się będzie oglądać”.

– Mateusz Pakuła

“Historia ma wiele przemyślnych korytarzy, dlatego nie dajmy się jej zwieść: Hersh Libkin z Sacramento w Kalifornii to naprawdę Hersz Libkin z miasta Łodzi. I tylko ironii losu przypiszmy to, że zamieszkał w mieście nazwanym od chrześcijańskiego obrządku, w stanie, którego nazwa wywodzi się z kultury islamskiej. W jego rozpisanej na głosy, prowadzącej przez Auschwitz, Hollywood i Woodstock historii rozwija się opowieść o cenie, jaką się płaci za to kim się jest, kim chciałoby się zostać i kim widzą nas inni. Także za to, kogo się kocha i o czym wolałoby się zapomnieć. Swoim skrojonym na brechtowską miarę, gniewnym i dotykającym nas wszystkich dramatem Ishbel Szatrawska wysoko podniosła poprzeczkę”.

– Jerzy Jarniewicz

 

Program współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji