“W cieniu Treblinki” – spotkanie wokół książki

18.06.2023 17:00

Zapraszamy do Centrum Kultury Jidysz w niedzielę 18 czerwca o godz. 17 na spotkanie wokół książki Simchy Polakiewicza “W cieniu Treblinki”. O książce rozmawiać będą Katarzyna Markusz i Jan Grabowski.

“Ta niewielka objętością książka to jedno z najważniejszych, najbardziej wstrząsających świadectw Zagłady na polskiej prowincji. Simche Polakiewicz w prostych słowach opisuje życie i śmierć Sokołowa Podlaskiego, żydowskiego miasteczka położonego o rzut kamieniem od obozu zagłady. „W cieniu Treblinki” to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce wiedzieć więcej o historii Zagłady, o żydowskiej walce o przetrwanie i o tym jak kształtowały się wówczas relacje między Żydami i Polakami”.
Jan Grabowski

Simche Polakiewicz – pochodził ze Sterdyni w powiecie sokołowskim. W czasie II wojny światowej przebywał w sokołowskim getcie, skąd trafił do Treblinki. Po ucieczce z obozu, dzięki tzw. aryjskim papierom, dostał się do Warszawy, a następnie jako polski robotnik przymusowy do Niemiec. Do wiosny 1945 r. jako Stanisław Frybel pracował w kopalni Holland w miejscowości Wattenscheid. Jest m.in. autorem książki „A tog in Treblinke” wydanej w 1948 r. w Buenos Aires oraz „In szotn fun Treblinke” wydanej w Tel Awiwie w 1957 r. Simche był synem Abrahama (Awruma) Hersza Polakiewicza i Rozy (Rejzl) Kawy. Jego ojciec zmarł podczas epidemii tyfusu, a matka została zastrzelona w Sterdyni. Jego żona, wraz z czteromiesięczną córeczką, zostały zamordowane w Treblince. Polakiewicz zmarł w Izraelu w 1988 r.

Książka Simchy Polakiewicza “W cieniu Treblinki. Zagłada Sokołowa Podlaskiego” ukazała się nakładem wydawnictwa Austeria https://austeria.pl/produkt/sokolow/