TRANSGRESYJNA SOBOTA | wykłady, warsztaty, spotkania

23.11.2024 11:30

 
W sobotę 23 listopada zapraszamy na dzień otwarty towarzyszący trwającemu semestrowi Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego pod hasłem TRANSGRESJE.
Weź udział w dowolnej liczbie wydarzeń, które przygotowaliśmy na ten dzień!
 
UWAGA: na niektóre zajęcia obowiązują zapisy

 

PROGRAM TRANSGRESYJNEJ SOBOTY

11:30-13:00 ???? Zofia Mioduszewska-Wajszczak poprowadzi warsztaty pod hasłem Misz-masz: hybrydowe pocztówki. Hybrydy to krzyżówki międzygatunkowe. Ze znanych: tyglew, pumapard, żubroń, zebroid, savannah, wolphin. A jak by to wyglądało, gdyby zestawić nasz gatunek, z innym gatunkiem w formie żartobliwej grafki? Spotkajmy kolażowo i symbolicznie wybranych bohaterów Jidyszlandu ze…. zwierzętami! W końcu bywali silni jak lew, pracowici jak mrówki, mądrzy jak sowy, a może i uparci jak kozły, albo źli jak osy. Podczas tej kolażowej zabawy, zestawicie obrazy i postaci ludzkie z kształtami zwierząt. Powstaną hybrydy, międzygatunkowe mieszanki, które zabierzecie do domu w formie pamiątkowej pocztówki. Można przyjść z dziećmi!
 
13:15-14:15 ???? Bożena Keff poprowadzi dla Was wykład “Psychoanalityczne odczytywania ukrytych treści biografii. Julian Tuwim”.
 
14:30-15:45 ???? Maja Rozbicka poprowadzi “Idealny Świat w Naprawie”, czyli warsztat praktyczno-teoretyczny na styku przestrzeni wspólnych dla taoizmu i judaizmu. Rozruszamy się somatyczną praktyką qigong/czikungu i przyjrzymy podstawowym teoretycznym zagadnieniom wspólnym dla taoizmu i mistyki judaistycznej ze szczególnym uwzględnieniem tego jak można pogodzić pozornie sprzeczne ze sobą koncepcje taoistycznej ‘idealności świata’ i ‘wuwei’ (niedziałania) z ‘tikkun olam’, judaistyczną praktyczno-mistyczną ideą naprawy świata.

Qigong/czikung jest delikatną praktyką ruchową praktykowana głównie na stojąco z możliwością modyfikacji na siedząco dla osób z trudnościami z mobilnością.

Osoby uczestniczące prosimy o przyjście w stroju umożliwiającym swobodny zakres ruchu i nie utrudniającym oddychania. Praktykę wykonamy na bosaka lub w wygodnym (płaskim) obuwiu.

Warsztat jest przyjazny dla osób wszystkich wiar i niewierzących jako humanistyczne i holistyczne spojrzenie na zagadnienia poruszające ludzkość w różnych czasach i kulturach.
 
16:00-17:15 ???? Maja Rozbicka zaprasza na warsztat jogi praktyczno-teoretyczny na styku filozofii jogi i judaizmu “5 Wymiarów Ducha”. Zapoznamy się z podstawowymi teoretycznymi zagadnieniami wspólnymi dla jogi i mistyki żydowskiej, szczególnie przyglądając się pańcakośom jogi, pięciu warstwom ducha i ich niezwykłemu podobieństwu do kabalistycznych modalności ducha. Przełożymy teorię w praktykę delikatną somatyczną praktyką jogi i medytacją.

Osoby uczestniczące prosimy o przyjście w stroju umożliwiającym swobodny zakres ruchu i nie utrudniającym oddychania. Prosimy o przyniesienie własnych mat lub ewentualnie koców/chust jako materiału na którym osoba będzie mogła się w razie czego położyć albo usiąść.

Osoby z ograniczoną mobilnością chcące uczestniczyć w warsztacie prosimy o wcześniejszy kontakt, aby prowadząca mogła dostosować warsztat do Waszych potrzeb.

Warsztat jest przyjazny dla osób wszystkich wiar i nie wierzących jako humanistyczne i holistyczne spojrzenie na zagadnienia poruszające ludzkość w różnych czasach i kulturach. 
 
16:00-17:00 ???? Andrzej Pałys w swoim wykładzie opowie o twórczości Josepha Rotha.
 
17:30-18:15  ????Jacek Wajszczak zabierze nas do świata dźwięków! „Kompozycja na dużą kuchnię” to wspólna performatywna interpretacja popularnego przepisu kulinarnego. W celu jej wykonania sięgniemy po sprzęty domowego użytku dostępne w przestrzeni CKJ. Będziemy grać krzesłami, szklankami, sztućcami, pudełkami, na własnym ciele praz głosem. Dźwiękowa transgresja smaków.

DO ZOBACZENIA!