TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia w CKJ

25.09.2021 12:00

Czwarta edycja TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się pod hasłem SĄSIEDZI w dniach 22-26 września 2021 (środa – niedziela).

CKJ również ma dla Was ciekawe propozycje.

A WERBE – WIERZBA – warsztaty kolażu botanicznego

Przy użyciu techniki kolażu oraz roślin na barwionych naturalnie materiałach stworzymy artystyczne kompozycje botaniczne, dekoracyjne ziołowe zielniki do powieszenia na ścianie.

Bazą i inspiracją naszych kompozycji będą gałązki wierzbowe, których używano przy obchodach jesiennego święta Sukkot do wykonania specjalnego bukietu w ostatnim dniu Święta Szałasów podczas modlitw o deszcz.

Prowadzenie: Wera Karasek (ig: @rozkwity) – ekofeministka, ilustratorka, fascynatka zielarstwa i etnobotaniki. Współtwórczyni ekofemizina; prowadzi różne warsztaty artystyczne związane z  ziołami, działania społeczne oraz kręgi ekofeministyczne.

25 września (sobota), godz. 13.30
▪ miejsce: Dom Działkowca – ROD Pratulińska
▪ wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc
▪ zapisy: ckj@jidysz.org.pl

A GEROT – PLON. Spacer śladami jesiennych upraw działkowych

Dynie, aronie, orzechy, cukinie, jabłka, winogrona. Marcinki, dalie, astry, wrzosy i cynie. To tylko niektóre z jesiennych plonów działkowych a także owoc pracy i ogromnej kreatywności  działkowców. Zapraszamy na spacer po ROD Pratulińska.

Wspólnie poznamy rośliny uprawiane na działkach jesienią. Posłuchamy opowieści z życia ogrodu, legend, lokalnych historii i cennych porad. Zobaczymy co dzieje się na działkach jesienią i jak działkowcy przygotowują ogrody na zimę.

Miejsce zbiórki: spotykamy się pod bramą wejściową nr 1

Prowadzenie: Agnieszka Dragon – działkowiczka, organizatorka projektów społecznych, badaczka ogrodów miejskich. Działa na rzecz otwierania ogrodów działkowych i tworzenia w nich miejsc spotkań. Członkini Stowarzyszenia Zasiej (@zasiej), z którym uprawia ogród społecznościowy w ROD Pratulińska.

25 września (sobota), godz. 12.00
▪ miejsce: ROD Pratulińska, zbiórka pod bramą wejściową nr 1
▪ wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.
▪ zapisy: ckj@jidysz.org.pl

UTW TEATRU ŻYDOWSKIEGO

Każdego dnia Festiwalu TISZ seniorzy z UTW Teatru Żydowskiego zaprezentują swoje ulubione wegetariańskie i wegańskie przepisy kulinarne, okraszone osobistą anegdotą, doprawione rodzinną historią, podane w formie analogowej w Centrum Kultury Jidysz oraz cyfrowej – na Facebooku UTW CKJ.