Spotkanie z autorką “Mojej żydowskiej Warszawy”

12.03.2017 16:00

Zapraszamy na spotkanie z Anną Ciałowicz, autorką antologii “Moja żydowska Warszawa”. Książka, stanowiąca zbiór tłumaczeń z języka jidysz na język polski, została wydana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie.

Moja zydowska Warszawa

W dwudziestoleciu międzywojennym, okresie między jednym a drugim spustoszeniem Europy, na ziemiach polskich mieszkały trzy miliony Żydów, z czego 300 tys. w Warszawie. Była to społeczność zróżnicowana pod względem politycznym, kulturowym i religijnym. Niektórzy warszawscy Żydzi byli zasymilowanymi obywatelami Rzeczypospolitej, dla których jidysz pozostawał reliktem rodzinnej przeszłości. Inni zaś posługiwali się tym językiem na co dzień, wymieniając poglądy z klientami swoich sklepów, sąsiadami, znajomymi. Ich życie, opisywane językiem jidysz, przetrwało dziś już tylko na pożółkłych stronicach starych warszawskich gazet.

Anna Ciałowicz postanowiła te życie przywrócić współczesnej Warszawie, przybliżyć dzisiejszym mieszkańcom miasta i osobom zainteresowanym jego historią. Przetłumaczyła artykuły, fragmenty książek, a nawet teksty reklam z języka jidysz na język polski. Prześledziła najważniejsze wydarzenia z okresu dwudziestolecia międzywojennego w żydowskiej Warszawie, sprawy społeczne, problemy gminne i synagogalne, życie religijne oraz… kronikę towarzyską, która bywała o wiele bardziej intrygująca niż dzisiejsze portale plotkarskie.

W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki “Moja żydowska Warszawa”.

Prowadzenie: Katarzyna Markusz

Anna Ciałowicz – etnolog, redaktor, tłumacz. Autorka książki “Wojny chasydów arcyciekawe. Nowy Sącz – Sadogóra 1868-1869” (Warszawa 2010). Tłumaczka literatury jidysz, m.in.: Ita Kalisz, “Cadykowy dwór niegdyś w Polsce” (Warszawa 2009). Autorka tłumaczenia i opracowania – w ramach projektu pełnej edycji Archiwum Ringelbluma, realizowanego w Żydowskim Instytucie Historycznym – tomu pism z warszawskiego getta rabina Szymona Huberbanda. W 2016 r. wydała książkę “Moja żydowska Warszawa. Antologia tekstów”. Współautorka (razem z Robertem Kaczmarkiem) filmu dokumentalnego “Tora i miecz” (2015). Pracuje w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia “Twórcy dla Rzeczpospolitej”.

 

mswia_-_logo

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji