Spotkanie wokół książki „Wieczny powrót Dreyfusa”

6.11.2022 17:00

Zapraszamy w niedzielę 6 listopada, o godz. 17 do Centrum Kultury Jidysz (ul. Andersa 15) na spotkanie z Jolantą Kurską, autorką książki “Wieczny powrót Dreyfusa” (wyd. Dialog).

Sprawa Dreyfusa to historia niezłomności człowieka w obliczu osobistej tragedii, opowieść o jego godności i wytrwałej obronie własnej w klimacie zmasowanych oszczerstw i kłamstw. Ale sprawa Dreyfusa to znacznie więcej. Zapowiadała ona bowiem wiele znaczących wydarzeń i zjawisk XX wieku: rozdział Kościoła od państwa, wagę uniwersalnych praw człowieka, rozwój silnej i niezależnej prasy, ale także narastanie antysemityzmu, którego kulminacją były ustawy antyżydowskie reżimu Vichy i, de facto, jego współudział w Zagładzie. I choć afera Dreyfusa rozgrywała się na przełomie wieków we Francji, to jej historia jest ponadczasowa i globalna. A pytania, jakie stawia, nie przestają do nas przemawiać.

https://wydawnictwodialog.pl/wieczny-powrot-dreyfusa,80,2927.html

W spotkaniu udział wezmą:

dr Jolanta Kurska, autorka książki,

Katarzyna Markusz, prowadząca spotkanie.

Jolanta Kurska – doktor nauk społecznych w zakresie nauki o polityce, romanistka, absolwentka Sorbony, była prezeska Fundacji im. prof. Bronisława Geremka, autorka esejów i artykułów publikowanych we francuskich pismach naukowych, tłumaczka książek, autorka m.in. książki “Rozmowy w Awinionie”, która ukazała się także we francuskiej wersji językowej.

Katarzyna Markusz – współpracowniczka Instytutu Historii PAN, badaczka relacji polsko-żydowskich, dziennikarka portalu Jewish.pl, autorka książki “Polak nierdzennie polski”, działaczka społeczna zaangażowana w przybliżanie polskim czytelnikom historycznej literatury jidysz.

 

Program współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji