Robert le Diable – warsztaty muzyczne z Natanem Kryszkiem

30.11.2023 17:00

Podczas warsztatu odtworzymy wyobrażony dźwięk (wyłącznie przy pomocy głosu) sceny pierwszej aktu pierwszego Opery Robert le Diable autorstwa Giacomo Meyerbeera. Będziemy pracować z tekstem libretta. 

Mimo znaczącego uznania za życia, po śmierci utwory Meyerbeera straciły na popularności, do czego w dużej mierze przyczyniła się antysemicka nagonka wywołana przez Ryszarda Wagnera, który sam Meyerbeerem się inspirował.
W jednej z wydanych przez siebie broszur Wagner posądzał Giacomo Meyerbeera i innych twórców żydowskiego pochodzenia o przyczynianie się do upadku rasy aryjskiej.
Przed nami wielu twórców inspirowało się w swojej twórczości tą operą, m.in. Fryderyk Chopin, Gustave Courbet, Edgar Degas i Juliusz Słowacki.

Centrum Kultury Jidysz, Andersa 15, godz. 17
Zapisy: ckj@jidysz.org.pl
Limit miejsc: 20
 
Natan Kryszk: saksofonista, rzeźbiarz, malarz. Autor muzyki do spektakli teatralnych i tanecznych. Współtworzy galerię Pracownia Wschodnia. Współzałożyciel tria Pokusa (Olter/Bryndal/Kryszk), które występowało na wielu festiwalach, takich jak Off Festiwal, Jazz nad Odrą, Niewinni Czarodzieje, Jazz Jantar, czy Unsound, oraz na deskach wielu klubów.
Uczestniczy w tworzeniu warszawskiej sceny improwizowanej, m.in w Warszawskiej Orkiestrze Improwizowanej Ray’a Dickaty’ego.
Jako rzeźbiarz współpracuje z Grupą Nowolipie, Pawłem Althamerem, Józkiem Gałązką i Adą Rączką.
Autor muzyki do spektakli teatralnych i tanecznych.

Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji