Projekcja filmu Al chet – Za grzechy

23.05.2011 19:00

Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom zaprasza na spotkanie z cyklu Działaczki kultury jidysz na Muranowie podczas którego będą mieli Państwo niepowtarzalną szansę zobaczenia filmu:

Al chet/ Za grzechy

(1936, reż. Aleksander Marten)

Akcja proponowanego przez nas tym razem filmu rozgrywa się w żydowskim miasteczku w Galicji. Estera, córka rabina, zakochuje się w Leonie, młodym żydowskim oficerze, który ginie na austriackim froncie. Dziewczyna rodzi dziecko, porzuca je i wyjeżdża do Ameryki, gdzie robi karierę śpiewaczki. Po latach wraca, by odnaleźć swoją córkę. Jak przebiegnie to spotkanie?

 

Reżyser filmu, Aleksander Marten, wyemigrował w latach trzydziestych z Niemiec, ze względu na nasilający się antysemityzm. Ten pierwszy zrobiony przez niego w Polsce film odniósł wielki sukces. Zmęczona niepewną sytuacją polityczną i gospodarczą ludność chętnie przeżywała dramatyczne losy bohaterów przedstawione w formie wzruszającego melodramatu. W filmie można zobaczyć Awroma Morewskiego znakomite żydowskie aktorki Rachel Holzer, Klarę Segałowicz, Dina Halpern oraz Ruth Turkow.

Wprowadzenie do filmu oraz dyskusję po nim poprowadzi Karolina Szymaniak, literaturoznawczyni i tłumaczka.

Poniedziałek, 23 maja 2011 roku, godz. 19.00 w siedzibie CKJ ul. Andersa 15 (dojazd 18, 35, 111, 180 lub metrem: stacja Metro-Ratusz)

Spotkanie odbywa się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji