Premiera książki „Źli Żydzi. O żydowskiej tożsamości w Ameryce” – spotkanie online z autorką

7.03.2024 19:30

???? „Co to znaczy być „złym Żydem”?
Wielu Żydów używa tego określenia jako broni przeciwko innym członkom własnej społeczności. Jesteś złym Żydem, jeśli nie prowadzisz koszernej kuchni, nie dość często chodzisz do synagogi, nie posyłasz dzieci do szkoły hebrajskiej, lubisz przeboje bożonarodzeniowe, zbyt rzadko dzwonisz do matki. Jeśli krytykujesz politykę prowadzoną przez Izrael. Lista jest długa. Co w takim razie oznacza być „dobrym Żydem”?
A może lepiej zapytać, co znaczy być Żydem w Ameryce i kropka?
W Stanach Zjednoczonych kilka milionów osób identyfikuje się jako Żydzi, ale ich tożsamość nie jest jednorodna. Emily Tamkin opisuje, jak w ciągu ostatniego stulecia kształtowała się żydowskość w Ameryce, jak ewoluowały i ścierały się różne podejścia do asymilacji, jak Żydzi walczyli z rasizmem i przejawiali postawy rasistowskie, jak powstawały i wzrastały w siłę stereotypy o żydowskim bogactwie i rzekomej władzy nad światem.
W tym skomplikowanym świecie wykluczanych i wykluczających od stu lat jak mantra powtarzają się pytania: kto jest Żydem? Jak być Żydem? I co to w ogóle znaczy?”
[opis ze strony wydawcy]
Zapraszamy na spotkanie z Emily Tamkin 7 marca o 19:30- transmisja online na profilu FB Centrum Kultury Jidysz.
Prowadzenie: Karolina Krasuska i tłumaczka Joanna Kalińska
Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.
____________________
Emily Tamkin – Urodzona w 1991 roku amerykańska dziennikarka, specjalistka do spraw Europy Wschodniej. Studiowała literaturę rosyjską na Uniwersytecie Columbia oraz nauki o Rosji i Europie Wschodniej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Stypendystka Programu Fulbrighta i Fundacji im. Heinricha Bölla. Stała współpracowniczka pisma „The New Statesman”, wcześniej publikowała m.in. w „Foreign Policy”, „The Economist”, „Politico”, „Slate”, „Columbia Journalism Review” i „The Washington Post”. Autorka książek „The Influence of Soros: Politics, Power, and the Struggle for an Open Society” oraz „Źli Żydzi. O żydowskiej tożsamości w Ameryce.” Mieszka w Waszyngtonie.
____________________________________________________________________________________________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji