Premiera książki: “Klasztor. Żałoba”

6.04.2023 17:00

Zapraszamy 6 kwietnia o godz. 17 na spotkanie premierowe z Eduardo Halfonem, autorem książki “Klasztor. Żałoba” (Wydawnictwo Czarne, 2023). Prowadzenie: Magdalena Kozłowska. Tłumaczenie z języka angielskiego: Anna Klingofer-Szostakowska.

 

“Krople deszczu nie znikają, gdy dotkną muru – eksplodują. Modlitwa w jidysz szeptana przed snem nie przynosi chłopcu ukojenia, choć zapowiada matczyny pocałunek. Język nawróconej siostry staje się błahy i szorstki. Dziadek wciąż uparcie twierdzi, że na ramieniu wytatuował sobie numer telefonu. Czy można ostatecznie zrekonstruować przeszłość rodziny naznaczonej Zagładą? Jak to jest być Żydem tylko czasami? Eduardo Halfon w dwóch zwięzłych autobiograficznych powieściach opowiada o wyprawach śladami rozsianych po świecie przodków. W Klasztorze narrator przyjeżdża do Izraela na ślub swojej siostry – od niedawna żyjącej w ortodoksyjnej wspólnocie. W Żałobie wraca do rodzinnej Gwatemali, by rozwikłać tajemnicę śmierci brata ojca, kilkuletniego Salomona. (…)”.

⚫ Eduardo Halfon (ur. 1971) – gwatemalski pisarz zaliczany do grona najciekawszych współczesnych autorów latynoamerykańskich. Urodził się w Gwatemali w rodzinie o żydowsko-arabsko-polskich korzeniach, a jako dziesięciolatek wyemigrował z rodziną do USA. Studiował inżynierię przemysłową na uniwersytecie stanowym Północnej Karoliny, a po powrocie do Gwatemali przez osiem lat wykładał literaturę na Uniwersytecie im. Francisca Marroquína. Opublikował kilka tomów opowiadań i powieści, w tym nieformalny cykl autobiograficzny opowiadający o skomplikowanych losach swojej rodziny, który przyniósł mu największe uznanie. Laureat wielu nagród literackich, w tym prestiżowej Literackiej Nagrody Gwatemali im. Miguela Ángela Asturiasa, która jest najważniejszym literackim wyróżnieniem w kraju. Za Żałobę otrzymał Nagrodę im. Edwarda Lewisa Wallanta, Międzynarodową Nagrodę dla Książek Latynoamerykańskich i francuską Prix du Meilleur Livre Étranger. Książka ta znalazła się również w finale nagrody literackiej przyznawanej przez „Kirkus Reviews” i Nagrody Balcones przyznawanej przez Austin Community College District. Mieszkał m.in. w Paryżu i Berlinie.

Wydarzenie stacjonarne z udziałem autora ONLINE będzie transmitowane na Facebook’u CKJ

 

Program dofinansowany ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji