Nasze Nalewki

23.06.2013 11:00

Wszystkie dzieci  w wieku 3-8 lat zapraszamy na nasze kolejne warsztaty, tym razem poświęcone nieistniejącej dziś ulicy „Nalewki”.

Przed wojną na Nalewkach znajdowało się aż 700 różnych zakładów usługowych i przedsiębiorstw. Spróbujemy sobie wyobrazić jak wyglądała wtedy ta ulica. Było tam głośno, wesoło? Czy ludzie spieszyli się, a może raczej spokojnie spacerowali? Bawili się? Pracowali? Żeby przekonać się jak było tam naprawdę, sięgniemy po literaturę.

Punktem wyjścia będą m.in. “Opowiadania dla dzieci” Isaaca Bashevisa Singera. Odszukamy razem z dziećmi książkę spośród wielu i poczytamy fragmenty, mówiące o ulicy Nalewki. Zapytamy dzieci, w jaki sposób możemy tworzyć coś od nowa lub odtwarzać coś co dawniej istniało. A może spróbujemy odbudować ul. Nalewki? Na pewno przydadzą się nam do tego klocki!

Dalsza część będzie miała formę zabawy miejskiej – pójdziemy razem na Nalewki i tam zaczniemy działać, wytyczymy zarys ulicy. Dzieci otrzymają materiały budowlane – duże tekturowe kartony. Z tych kartonów spróbujemy odtworzyć przedwojenne kramy i zakłady usługowe. Gdy będą gotowe pobawimy się na naszej nowo zbudowanej ulicy.

Warsztaty poprowadzą trenerki z Fundacji MaMa: Patrycja Dołowy i Agnieszka Pietruszka-Dróżdż.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisy pod adresem e-mail: jidysz@shalom.org.pl

Warsztaty zrealizowane w ramach projektu „Muranowskie Tropy” współfinansowanego przez m.st Warszawa-Dzielnica Śródmieście