Festiwal Singera: Spotkanie z Sylwią Zientek

24.08.2021 18:00

24 sierpnia (wtorek) o godz. 18 zapraszamy na Żydowski Salon Literacki: „Mela Muter i inne artystki burzące stary świat” – spotkanie z Sylwią Zientek, autorką książki „Polki na Montparnassie”. Fragmenty tekstów przeczyta Ernestyna Winnicka. Prowadzenie: Remigiusz Grzela.

Nieznane historie polskich malarek w legendarnej dzielnicy Paryża.

Znana i popularna pisarka Sylwia Zientek to autorka powieści historycznych i obyczajowych, znana szczególnie z cyklu “Hotel Varsovie” (“Klątwa lutnisty”, “Bunt chimery”, “Królewski szpieg”) oraz książki “Kolonia Marusia”. Z wykształcenia prawniczka. Prywatnie wielbicielka podróży tropami artystów, pasjonatka malarstwa i jazzu oraz mama trójki dzieci. Pisarka zmierzyła się tym razem z tematem polskich artystek, które wyemigrowały do Francji, otwierały swoje atelier, stały się częścią paryskiej bohemy, promieniowały na całe środowisko malarskie. Silne, odważne, niezależne, poszukujące, kontrowersyjne, charyzmatyczne.

„Polki na Montparnasse” (Agora) to atrakcyjna opowieść o polskich malarkach w Paryżu, które w większości miały żydowskie pochodzenie. Najbardziej z nich znana dzisiaj jest Mela Muter, jej obrazy osiągają na aukcjach rekordowe ceny. Muter mieszkała we Francji od 1901 roku. Należała do paryskiej bohemy, była związana z grupą Ecole de Paris. Inspirowała się twórczością Paula Cezanne’a. Inne polskie malarki żydowskiego pochodzenia, których historie opowiada Sylwia Zientek, to m.in. Alicja Halicka i Reno Hassenberg.

 

Zapisy do 20 sierpnia na: ckj@jidysz.org.pl, liczba miejsc ograniczona

UWAGA! BRAK MIEJSC! Przyjmujemy zapisy na listę rezerwową!

Wydarzenie transmitowane on-line – szczegóły na: www.festiwalsingera.pl