„100. rocznica powstania CISZO”

15.06.2021 20:15

Zapraszamy 15 czerwca o godz. 20.15 na wykład Anny Szyby „100. rocznica powstania CISZO”.

Tematem spotkania będą świeckie szkoły żydowskie z jidysz jako językiem nauczania w dwudziestoleciu międzywojennym.

Spotkanie transmitowane będzie na profilu CKJ na FB.

100 lat temu, 15 czerwca w kinie Apollo przy ul. Marszałkowskiej 106 rozpoczął się zjazd w którym wzięli udział działacze oświatowi, kulturalni i polityczni – wszyscy ci, którym zależało na tym, by dzieci żydowskie mogły uczyć się w swoim języku ojczystym – jidysz, w szkole świeckiej i nowoczesnej. Zjazd zakończył się założeniem Centralnej Żydowskiej Organizacji Szkolnej CISZO, która zrzeszała zakładane w Polsce prywatne szkoły żydowskie, dbała o kwestie prawne i finansowe szkolnictwa oraz koordynowała działalność pedagogiczną, w tym tworzenie podręczników, programy nauczania, czy też przygotowanie nauczycieli.

Mimo trudnej sytuacji finansowej jak i przeszkód, jakie władze polskie stawiały prywatnym szkołom żydowskim na drodze do pełnego rozwoju, organizacja prowadziła szeroką działalność kulturalną w języku jidysz a świecka szkoła żydowska istniejąca w małym miasteczku często stawała się ośrodkiem życia kulturalnego miejscowej społeczności żydowskiej. Wielu absolwentów szkół CISZO wspominało naukę tam jako jedną z najlepszych przygód ich życia.

W ramach wykładu przypomniana zostanie historia Centralnej Żydowskiej Organizacji Szkolnej, przyglądając się kilku ciekawym źródłom (w tym wspomnieniom ze szkół pisanym jeszcze w latach trzydziestych) zastanowimy się nad tym, na czym polegała ich wyjątkowość.

Anna Szyba, kulturoznawczyni, tłumaczka, wieloletnia współpracowniczka CKJ obecnie pracuje nad doktoratem poświęconym szkołom CISZO.

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.