WIdoczki

19.11.2011 11:00

19 listopada odbędą się warsztaty Patrycji Dołowy „Widoczki: pamięć miasta/pamięć ciała” Na warsztaty zapraszamy ze zdjęciami, rzeczami lub ich fragmentami (nawet tymi z pozoru nic nie znaczącymi, ale kojarzącymi się nam z prywatną historią) i przede wszystkim z historiami, przypomnianymi, odnalezionymi, zapamiętanymi, opowiadanymi, zasłyszanymi, z pozoru błahymi. Państwa znalezione, przypomniane ślady staną się częścią działania, które artystka określa jako chowanie, pozostawianie widoczków.  Formularz zgłoszeniowy dostępny jest poniżej. Więcej informacji poniżej.

Na warsztatach spróbujemy się zastanowić, czym dla każdej/każdego z nas jest ta pamięć prywatna, ulokować ją gdzieś w nas, w jakiejś części naszego ciała i odpowiedzieć sobie na pytanie po co jej szukamy, dlaczego chcemy ją ujawnić. Będziemy pracować z odlewami, fotografią i światłem. Kolekcjonowane historie wbudujemy w odlewy, a następnie wyruszymy w miasto i zastanowimy się, w którym miejscu przestrzeni chcemy zostawić te swoiste, zmieniające się w czasie, stające się częścią miasta pomniki naszych rodzinnych prywatnych historii.

 

Dlaczego używam właśnie fotografii? Bo to ona jest we współczesnej kulturze dowodem i narzędziem pamięci, zarówno prywatnej, jak i zbiorowej. Fotografie to rejestracja, dokumentacja, dowód istnienia, uprawomocniony zapis w historii, utrwalone wizerunki, ślad po twarzach, gestach, wydarzeniach, pamiątki.

 

W Polsce Ci z nas, którzy nie mają w przestrzeni miasta swoich rodzinnych historii, swoich kawałków zbiorowej historii, nie mają też zwykle fotografii. Wiele fotografii przepadło wraz z ludźmi, niektóre były niszczone, tak jak zakopywana była pamięć, po to by się ratować, by przetrwać. Rejestracja i antyrejestracja. Szukanie pamięci i odbudowanie jej w rejestracji „zakamarków pamięci” – to spróbujemy zrobić.

 

 

Przewidywany czas trwania warsztatu to 3,5 godziny.

 

Grupa nie powinna być większa niż 10 osób.

 

Działania w mieście chciałabym rejestrować.