Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej w CKJ

23.11.2019 14:00

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej zagości w tym roku również w Centrum Kultury Jidysz przy Andersa 15. Projekcje filmów „Kruk – Ze’ev Żabotyński” i „Droga młodych” odbędą się 23 i 24 listopada.

 

23.11.2019, SOBOTA, godz. 14:00 – 16:00

 

„Droga młodych” (jid. Mir Kumen On), reż. Aleksander Ford, Polska 1936, 60′, fabuła, poza konkursem; film pokazywany w festiwalowym cyklu „Przedwojenne polskie kino jidysz”, „Żydzi Mazowsza”.

 

Zrekonstruowany w 2016 roku przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, The Museum of Modern Art, Deutsche Kinemathek i Lobster Films, mało znany film Aleksandra Forda z 1936 roku „Mir Kumen On” (Droga młodych).

 

Film przedstawia codzienne życie, nowatorskie metody wychowawcze oraz leczenie dzieci zagrożonych gruźlicą w zakładzie leczniczym im. Włodzimierza Medema w podwarszawskiej letniskowej miejscowości Miedzeszyn. „Mir Kumen On” jest jedynym świadectwem filmowym dokumentującym pracę sanatorium. W latach 1926–1939 leczyło się w nim prawie 10 000 dzieci z ubogich robotniczych rodzin żydowskich. Spędzały tam od 2 miesięcy do pół roku. W 1942 roku pracownicy i podopieczni sanatorium zostali przewiezieni do obozu zagłady w Treblince.

 

Realizując film, Ford miał 27 lat. W filmie nie występują aktorzy profesjonalni, dzięki czemu pełen jest dokumentalnego autentyzmu i stanowi rzadki obraz życia żydowskich dzieci w przedwojennej Polsce. „Mir Kumen On” oskarżony o promowanie komunizmu oraz pod wpływem antysemickiej nagonki stał się ofiarą cenzury i ostatecznie film nie został dopuszczony do dystrybucji kinowej. Wyświetlany był na niepublicznych, „tajnych” projekcjach, a także na zamkniętych pokazach prasowych organizowanych przez producenta. (źródło: FINA, http://www.repozytorium.fn.org.pl)

 

Czołówka, opis filmu, głosy prasy, komentarze, fragment filmu:
http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/10909

Język: jidysz, polski.

 

Partner pokazu: FINA

 

Więcej informacji o Festiwalu na stronie http://www.wjff.pl/