Spotkanie wokół książki “Polak nierdzennie polski”

25.08.2020 18:00

W ramach Festiwalu Singera zapraszamy 25 sierpnia (wtorek) o godz. 18 na spotkanie wokół książki “Polak nierdzennie polski. Antysemicka kampania z Marca’68 przeciwko szefowi Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów” (wyd. Austeria). Z autorką Katarzyną Markusz rozmawiał będzie Michał Sobelman.

Publikacja ta to studium przypadku, opis działań podejmowanych przez polskie władze w czasie antysemickiej nagonki Marca’68 w ramach operacji „Redakcja”, prowadzonej przez Wydział III Departamentu III Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Operacja ta rozpoczęła się w październiku 1968 roku i skierowana była przeciwko jednej osobie – Leopoldowi Dombowi vel. Trepperowi, dziennikarzowi, członkowi PZPR, komuniście z przekonania, przewodniczącemu Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Materiały na temat Domba zbierano już wcześniej. Były to notatki służbowe pracowników MSW, informacje z podsłuchów i od donosicieli. Wszystkie trafiły do teczek operacji „Redakcja”.

Miejsce: Warszawa, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Zapisy (do 21 sierpnia) na: ckj@jidysz.org.pl lub tel. 22 409 91 00

Książka na stronie Wydawnictwo Austeria https://austeria.pl/produkt/polak-nierdzennie-polski-antysemicka-kampania-z-marca-68-przeciwko-szefowi-towarzystwa-spoleczno-kulturalnego-zydow/